Slavonski Brod najzagađeniji grad u Europi

Vijesti 12. sij 201612:43 > 12:49
Ivica Galovic/PIXSELL

U petak, 8. siječnja, stanovnici Slavonskoga Broda udisali su najzagađeniji zrak u cijeloj Europi. U EU od zagađenog zraka svake godine umre 350 tisuća ljudi.

Prema podacima koje u realnom vremenu objavljuje kineska tvrtka Aqicn (na internetskoj stranici http://waqi.info/) 8. siječnja u Slavonskom Brodu zbog zagađenja koje širi rafinerija koja se nalazi u susjednom Bosanskom Brodu izmjereni indeks iznosio je 261, a drugi grad na popisu najzagađenijih u Europi toga je dana bilo Skopje – s indeksom 223. Treća je bila mjerna postaja u Beogradu s indeksom 182. Ova tvrtka surađuje sa 68 država diljem svijeta kako bi napravila mapu zagađenja zraka, a podaci se prikupljaju u realnom vremenu s 8028 mjernih postaja.

Podaci koje prikupljaju mjerne postaje odnose se na količinu lebdećih čestica promjera manjeg od 2,5 mikrometra (PM 2,5), koje predstavljaju mješavinu organskih i anorganskih tvari, teških metala i sitnih čestica prašine. Zbog male veličine prodiru i zadržavaju se u donjim dišnim putovima te uzrokuju upalne promjene i smanjuju otpornost na alergije i infekcije. Zbog značajnog utjecaja na zdravlje ljudi, koncentracija PM 2,5 je jedan od najvažnijih pokazatelja onečišćenja zraka. Emisija PM 2,5 je u najvećoj mjeri posljedica izgaranja krutih i tekućih goriva u stacionarnim i pokretnim izvorima.

Kvalitetu zraka u Slavonskom Brodu mjeri i Agencija za zaštitu okoliša, a prema jučerašnjim podacima količina PM 2,5 čestica bila je 86,80, što se smatra visokim, četvrtim od pet stupnjeva zagađenja. Na žalost, posljednje izvješće Agencije o kvaliteti zraka u Hrvatskoj odnosi se na 2014. godinu, a dostupno je i Izvješće o praćenju onečišćenja zraka na privremenoj postaji državne mreže za praćenje kvalitete zraka – Slavonski Brod, no ono se odnosi na razdoblje od 7. ožujka do 8. kolovoza 2014. godine.

Gotovo je trećina europskih gradskih stanovnika izložena onečišćenom zraku. Novo izvješće Europske agencije za okoliš (EEA) pokazuje da mnogi dijelovi Europe imaju probleme s velikim vanjskim koncentracijama onečišćujućih tvari. Ti zagađivači, osim mnogih preranih smrtnih slučajeva svake godine, izazivaju i dodatne troškove zdravstvu i milijune izgubljenih radnih dana. Osim zdravstvenih problema, zagađeni zrak prouzročuje znatne štete ekosustavima, na poljoprivrednim kulturama, suvremenim materijalima i kulturnoj baštini.

Onečišćenje zraka jedna je od glavnih briga građana Europske unije i prema anketama čak 72 % ispitanika smatraju da institucije ne poduzimaju dovoljno mjera za poboljšanje zraka, a 87 % misle kako su respiratorne bolesti ozbiljan društveni problem. Štoviše to potvrđuje i činjenica da od loše kvalitete zraka na godinu umre gotovo pola milijuna ljudi. Zagađenje zraka glavni je uzrok plućnih bolesti, poput astme, koja je danas dva puta raširenija nego prije 30 godina te uzrokuje više od 350 tisuća preranih smrti u Europskoj uniji svake godine, piše Glas Slavonije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.