Beogradski povjesničar Bojan Dimitrijević prijatno se iznenadio kad je od novinarke saznao da je Zlatko Hasanbegović predložen za ministra kulture.
“Da li je moguće?”, upitao je novinarku ovaj zagovornik rehabilitacije Milana Nedića, šefa kvislinške Vlade narodnog spasa u Srbiji u vrijeme Drugog svjetskog rata, odgovorne za provođenje holokausta u toj zemlji. Tijesna suradnja Trećeg Reicha i Nedićevih organa progona učinila je Srbiju očišćenom od židova u samo godinu dana, ne zanemarujući pritom istrebljenje Roma, kao ni protivnika nacista.
Za novog ministra kulture, također poznatog po revizionističkim stavovima i relativizaciji zločina NDH, Dimitirijević ima samo riječi hvale. Za srpski Danas kaže da Hasanbegovića zna odlično i da mu je vrlo drag kolega, “jedan vrlo lucidan tip i prosto mi je neobično da su ga predložili“.
Dimitrijević ističe da se Hasanbegović bavio političkim idejama te hvali njegove knjige o muslimanima u Kraljevini Jugoslaviji i Hrvatskoj kao “prilično dobre“. Njegovo predsjedanje Nadzornim odborom Počasnog blajburškog voda ne bi trebalo pogrešno promatrati, smatra Dimitrijević.
“Koliko ja znam, to je kao odbor za održavanje tog spomenika. Nema to neku formalnu težinu, koliko ja znam“, kaže Dimitrijević dodajući da smatra kako se Hasanbegović ne treba ispričati za izjavu da je “antifašizam floskula“.
Kao nekad
“Nema razloga. To je njegovo naučno mišljenje“, kaže za Danas zagovornik rehabilitacije provoditelja ideologije nacionalsocijalizma na tlu Srbije. Svojevremeno je podršku Hitleru od strane Nedića za Radio Slobodna Europa opravdavao kao njegovu domoljubnu žrtvu.
“Mislim da se je on svjesno žrtvovao za nešto što je smatrao nastavkom svoje politike, a to je da Srbiju drži, koliko je god moguće, van rata”, kazao je tada Dimitrijević.
Razumijevanje među povjesničarima-revizionistima nije neobična, kao što je i u doba Drugog svjetskog rata bilo normalno da se četnici i ustaše bore na istoj, nacističkoj strani. Naime, prije par mjeseci u prostorijama Hrvatskog instituta za povijest (HIP) održana je tribina “1945. – na razmeđi dvaju totalitarizama”, kojoj je uvodničar bio kontroverzni Ivo Banac, a među govornicima su bili Dimitrijević i Srđan Cvetković, također proslavljen po svom razumijevanju za srpske kvislinge.