'Netko za koga se dokaže da je utajio porez onda mora otići'

Vijesti 26. sij 201608:41 > 08:53
N1

Gost Novog dana bio je predsjednik HRID-a Drago Prgomet.

Rasprava u Saboru izazvala je puno zanimanja. Kako vi vidite način na koji je sastavljena vlada?

Mi nismo spominjali prošlost u svojim izlaganjima, ali bojim se da bi stara hrvatska igra ustaša i partizana mogla biti glavna priča u gradu. To odgovara i HDZ-u i SDP-u. Očigledno je da je i SDP preuzeo mantru ideloških sukoba jer im se čini da je tako najlakše diskreditirati svoje oponente. Mi smo pokušali ukazati na temeljne probleme ali bojim se da ih premijer nije razumio. Moja zamjerka je bila nedostatak vizije koje će se reforme provesti. Nismo dali potporu vladi, ali bez obzira na razlike doista želim najbolje ovoj vladi.

Jesu li u noći kada se davala potpora vladi i s vama vođeni razgovori za potporu vladi?

Bili smo jasni i nikakvi razgovori nisu mogli promijeniti naš stav. Bilo je razgovora. Ja bih to nazvao uobičajenom hrvatskom parlamentarnom suradnjom. Svjedočili smo prelascima iz opozicje u vladajuću poziciju. Bilo je upita, ali nikakvih razgovora niti bih ja na to priznao. Mi smo oporba i ne vidim ništa loše u tome. I kao oporba možemo doprinijeti razvoju društva.

Jeste li razgovarali s Gordanom Rusak nakon što je napustila HRID?

Rekao sam već da je to postalo obrazac ponašanja u hrvatskoj politici što govori o nedostatku zrelosti demokratskog društva. S Rusak sam razgovarao nekoliko dana prije njene odluke i nije bilo naznaka da će napustiti stranku. ja još nisam dobio nikakvu službenu obavijest od nje. Ona ima svoj mandat i odlučila je biti dio vladajuće koalicije. Izabrana je u jedan odbor i to je gotova priča.

Kako vidite priču o tome da je htjela zaposliti svoju prijateljicu?

Nikada nismo tako razgovarali niti se može tako sa mnom razgovarati. Mi ćemo primati određena sredstva za funkcioniranje stranke. Nema nepotizma. Bio je jedan prijedlog da se zaposli jedna osoba u klub što sam ja apsolutno odbio. Nema nepotizma i zapošljavanja rođaka.

Kako vidite odnos snaga u Saboru?

Vidjeli ste da je HDSSB kao oporba glasao za vladu. Netko je rekao da bi takvo ponašanje trebalo patentirati. Vi podržavate vladu ili ne podržavate vladu. Malo mi je nelogičan stav ”mi ćemo podržati mandatara, a nećemo vladu”, ali ništa novo kod nas.

Nije problem koliko će vlada imati ruku u Saboru, meni je veći problem kako će vlada funkcionirati s obzirom na velik broj koalicijskih partnera. Bez obzira što to neki ne žele nazvati kolaicijom. Način izbora ministara će se preliti na izbor zamjenika ministara što može trajati mjesecima. Vijeće za suradnju znači da defakto ćemo formirati jedno nadpolitičko tijelo koje će donositi odluke. Bojim se da će to biti netransparento i nepraktično i usporeno. Trebat će puno dogovaranja. To mi je jedan od većih problema.

Je li vas iznenadilo Lovrinovićevo nepovjerenje vladi?

Iskreno, jest. Ne znam što se događalo u pregovorima zadnjih nekoliko tjedana. Ne znam zašto se odustalo od nekih zahtjeva Mosta. Ono što je kod Lovrinovića bitno istaknuti je da on govori te stvari godinama i nitko ne može reći da mijenja stavove. Što se promijenilo u Mostu ili HDZ-u – to bi trebalo pitati njih. Rijetko se događa da netko ne da nepovjerenje svojoj vladi.

Zašto prema posljednjem istraživanju velike stranke gube potporu javnosti?

Pa upravo zato. Očekivao sam od mandatara puno konkretniji program. Izbjegavao je on ideološke teme i to je pohvalno. U državi s toliko problema svaki sukob na ideološkoj razini produbljuje podjele. Građani su s tim nezadovoljni.

Činjenca je da se vode i unutarstranačke borbe. Kako se to reflektira?

Bojim se da će dobar dio odluka vlade biti determinirane ovisno o razvoju unutarstranačkih promjena i SDP-a i HDZ-a.

Hoće li to blokirati političke procese?

Vjerojatno da. Karamarko se i dalje ponaša kao predsjednik HDZ-a, a on je prije svega protpredsjednik vlade. Mi nismo čuli njegove stavove oko reformi nego poruke za unutarstranačko pozicioniranje. Jedino ako premijer u tim raspodjelama dužnosti nije našao neke zadaće koje će Karamarko obavljati. Vidim da su svi drugi miistri dobili neke zadaće.

Kako tumačite tvrdnju o indicijama Tomislava Karamarka o krađi mandata?

To služi za stranačko preslagivanje, a i najavu promjena koje su za očekivati.

Govori se o 350 mjesta koje bi trebali kadrovi HDZ-a i Mosta popuniti.

Svaka nova vlada to doživljava kao mogućnost uhvatiti ratni plijen i zaposliti svoje. Promjena vlasti se shvaća kao pravo na politički plijen i na zapošljavanje svojih ljudi, a o reformama ćemo možda jednog dana.

Kako ste vidjeli primopredaju u Ministarstvu branitelja?

Ja bih je napravio u puno tišoj atmosferi. Nisam sklon tim predstavama za javnost. Mislim da one ne trebaju nikome. Radi se o vladi i šou nam ne treba.

Objavljene su priče da je ministar Crnoja prijavljen u straćari u Samoboru. Potvrdi li se da je prijavljen na fiktivnoj adresi je li to problem?

Potvrdi li se to onda takav ministar ne može biti dio vlade. Netko tko je sklon ili za koga se dokaže da je utajio porez ne vidim kako može biti član vlade.

Je li činjenica da se govori samo o dva ministra u javnosti problem za vladu?

To je problem premijera. On je odgovoran za svoj tim bez obzira kako su oni izabrani. Njegovom voljom ili voljom koalicijskog partnera. Mislim da su neki od prigovora na njih u Saboru bili realni. Za cijelo vrijeme rasprave premijer nije odgovorio niti na jedno pitanje.

Od ministra kulture očekujem da se izjasni o svojim stavovima o 2. svjetskom ratu i Domovinskom ratu jer je to ostalo nedorečeno.

Kako HDZ i SDP mogu živjeti na temama lustracije i kako će se Orešković i vlada boriti protiv takvih problema?

Jedan novoizabarani ministar je rekao da bez lustracije nema gospodarskog napretka u zemljama. Međutim, te zemlje su napredovale jer su napravile neke reforme. Premijer mora prihvatiti da će mu to biti jedan problem. Mi imamo poprilično zakržljali politički sustav. Sve dok imate ovakav uhljebnički sustav države nije realno očekivati promjene. Lustracija pojedinaca ne jer to nije lov na vještice, ali lustrirati takav mentalitet da.

Božo Petrov je naglasio da registar izdajnika dovodi u pitanje suradnju.

Volio bih da je Petrov to rekao prije tjedan dana. Registar izdajnika je suluda ideja. zakašnjela reakcija je situacijona politika. Građani su jako protiv toga i to se vidjelo i onda je Petrov odreagirao. Bit će loše ako svaki put kad se pojavi problem reagirati tako zakašnjelo jer onda neće od reformi biti ništa. Što se tiče samog registra to je neprihvatljiva ideja i ne znam iz kojih razloga osim zabavljanja javnosti i skretanja pozornosti s važnih tema. Zagovornici takvih tema su oni koji zagovaraju Tuđmana što je potpuno u suprotnosti s onim za što se on zalagao. Sve to je drugačije od njegovog poimanja povijesti.