Marija Gnjatović s Instituta za primjenu nuklearne energije kaže da su dosadašnja istraživanja u Srbiji, na doduše malom broju ljudi, pokazala da cjepivo Pfizera/BioNTecha razvija "lijep odgovor" i da već nakon prve doze stanje "sliči na srednje tešku sliku" tijekom prirodnog zaražavanja. Prenijela je da je ona razvila antitijela i nakon prve doze Sputnjika V. Za kinesko cjepivo Sinopharm kaže da je istina da će duže štititi ako dođe do nekih promjena, ali podcrtava: "ne znači apsolutnu zaštitu, ukoliko dođe do većih varijacija" proteina.
Ključno pitanje na koji svi žele odgovor jest koliku zaštitu nam pruža cjepivo protiv koronavirusa. S početkom cijepljenja i u Srbiji su počela istraživanja na ovu temu, a što je do sada zaključeno?
Gnjatović je prenijela svoja iskustva i rekla za N1 da je ponovno cijepljena i da je već nakon prve doze cjepiva Sputnjik V razvila antitijela. Isto je i sa Pfizerovim cjepivom, a kad je ono u pitanju, imamo najviše praćenja, dodala je.
Očekuje se da druga doza da još jači efekt, kaže znanstvenica. Ovo su, ističe, preliminarni zaključci, a veće grupe za testiranje se tek očekuju. “Što se tiče Pfizerova cjepiva – razvija se jako lijep odgovor i razine nakon prve doze sliče na srednje tešku kliničku sliku nakon prirodne infekcije”, kaže Gnjatović.
Preporučuje se onima, koji to žele pratiti, da se testiranje izvrši dva tjedna nakon ponovnog primanja cjepiva. “Treba napraviti antitijela na spike protein”, kaže sugovornica N1.
Govoreći o efikasnosti cjepiva kad su mutacije u pitanju, Gnjatović objašnjava da se Sinopharmovim cjepivom unose svi proteini virusa. Dodaje da postoje proteini koji slabo mutiraju dok se najveće promjene uočavaju na S-proteinu.
S obzirom na to da kinesko cjepivo ima sve komponente, antitijela će se, kaže znanstvenica, stvarati prema različitim proteinima – i onima koji slabo mutiraju i onima koji brže mutiraju.
“Kinesko cjepivo je praktički oslonjeno na taj spike protein, na kojem su uočene mutacije, i on je ključan za stvaranje tih neutralizirajućih antitijela. Istina je – duže će nas štititi (kinesko cjepivo) ako dođe do nekih promjena, ali ne znači apsolutnu zaštitu, ukoliko dođe do većih varijacija“, ističe Gnjatović.
Znanstvenica kaže da virus covida ne mutira tako brzo kao virus gripe i pretpostavlja da to neće biti razlog za cijepljenje svake godine. Ali ističe – “moramo prije svega pratiti serološki odgovor, da vidimo kakva će biti dinamika”, i za zaključke će, kaže, biti potrebno nekoliko mjeseci.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!