Niste jedini, i vaš smartphone pati od vrućine

Znanost 24. lip 201616:35 > 16:35
pixabay.com

Pregrijavanje, tromost, gubljenje energije brže no inače? Jeste li uočili da niste samo vi ti koji patite na vrućini, da pati i vaš mobitel? Bez brige, ne pričinjava vam se, vrućina zaista radi razliku.

Za razliku od ljudi, mobiteli se ne znoje i iako je to dobra vijest za vaš džep, nije za vaš mobitel. Bez načina se sami ohlade, telefoni pate: baterija umire, procesor se otapa, a ekran može puknuti.

Evo zašto se to događa i što eventualno možete učiniti.

Zašto je mobitel sporiji kada je vruć?

Procesori su osjetljivi na vrućinu. Što su vrući to su sporiji jer moraju smanjiti potrošnju energije da bi spriječili pregrijavanje.

To znači da telefon, kada se pregrije, postane trom zato što mu treba duže da izvrši zadatke i duže mora ostati “budan” što potencijalno izaziva dodatnu crpnju energije iz baterije kroz duže vrijeme što još dodatno povećava zagrijavanje.

Druge komponente kao što su GPS čip, pozadinsko svjetlo ekrana i podatkovni promet svi generiraju toplinu što znači da što više koristite mobitel za razne zahtjevne zadatke on postaje sve topliji.

Zašto se baterija toliko brže prazni?

Baterije su mali paketići kemikalija koje reagiraju da bi proizvele elektricitet što također stvara toplinu. To nije problem u hladnijim klimama, ali kada počne toplinski udar sposobnost baterija da se održi hladnom, kao i za ostatak telefona je smanjena.

Vruća baterija sporije se puni jer punjenje izaziva zagrijavanje. Baterijin sustav termalne kontrole smanjuje brzinu punjenja da bi održao stvari na sigurnoj razini. Ako baterija dođe do kritične temperature može doći i do eksplozije.

Držati bateriju iznat 30 stupnjeva loše je za njezino zdravlje jer kemijske komponente degradiraju. I dok kraći periodi na vrućini teško da će izazvati probleme, duže izlaganje smanjuje njezini kapacitet što znaći kraći životni vijek baterije.

Držanje baterije punom do kraja i vrućom može biti gore nego konstantno nadopunjavanje.

Zašto ekran puca kada mobitel ostavite u autu?

Vrućina također može učiniti opake stvari i zaslonu i drugim dijelovima telefona. Na primjer, slojevi fine tekućine ispod ekrana mogu “nabubriti” na velikim vrućinama što znači da se pikseli mogu razliti i staklo može napuknuti.

Postoji li jednostavan način za ohladiti telefon?

Niz aplikacija dizajniran je da pomogne telefonu da se ohladi. Velik broj njih radi na način da privremeno da procesoru timeout tako da mu ograniči broj pozadinskih zadataka i zaustavlja rad nekih aplikacija.

Slično se može postići korištenjem opcija očuvanja snage baterije na većini smartphonea ili jednostavno gašenjem uređaja.

Što mogu učiniti?

Većina telefona koristi svoje “tijelo” da tamo disperzira toplinu i zato se mobiteli koji imaju metalnu pozadinu čine kipućima. Čuvanje vrućeg telefona u vrućem džepu uz vruće tijelo je loša ideja. Držite ga negdje gdje se može ventilirati.

Procesor i aplikacije dodatno povećavaju problem, a za to nažalost ne postoji pravo rješenje osim da ih ne koristite.

Pozadinsko svjetlo ekrana generira dosta topline i crpi bateriju – isključite ga.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.