Žrtve zaražene ransomwareom budu offline više od tjedan dana

Znanost 15. ožu 201716:01 > 16:07
yt

Internet nikad nije bio nesigurnije mjesto, a u moru silnih problema na koje možete naići, ransomware se čini kao najgori. Ne samo što napada vaš uređaj, već i prisvaja sve vaše podatke i ne možete do njih sve dok ne platite napadaču.

Nije ni to sve, 85% napadnutih tjedan dana ne može pristupiti uređaju! Također, njih 15% nikad uopće ne vrati svoje podatke nikad, bez obzira na uplatu novca napadaču.

Uz sve te podatke zabrinjava da 63 posto organizacija u svijetu nema nikakvu politiku ili strategiju za slučaj ransomware napada, a to je prava katastrofa jer 40 posto napada na poslovni sektor upravo se obavlja uz ransomware taktiku, a od svih napada općenito, njih 47 posto u prošloj godini bili su ransomware, piše ICTBusiness.info.

Inače, ransomware je vrsta malicioznih programa (malwarea) nastalih davne 2006. godine čiji je cilj znatno ograničiti pristup zaraženom informacijskom sustavu i pohranjenim podacima ili kako bi se jednostavnije reklo – taj malware želi „oteti“ vaše podatke i potom naplatiti od vas njihovo vraćanje.

Dakle, slično kao i s otmicama u realnom svijetu, što bi značilo da u virtualni uistinu sele ljudi svih vrsta, ideja i pobuda, zbog čega opreza nikad dosta. Barem ukoliko želite držati svoje podatke i novac na sigurnom.

Kao što je spomenuto, nastali su prije osam godina, ali do globalnog širenja bitcoina kao internet valute, nisu se toliko koristili. U posljednje su vrijeme praktički svugdje i zato su kompanije koje se bave antivirusnim programima konstantno “na nogama”.

U pravilu, ovi Ransomware se ponaša slično poput računalnih crva ili trojanskih konja, koristeći neku ranjivost kako bi se sami proširili mrežom i instalirali na korisnička računala ili se pretvarajući da su korisni programi, često putem filesharing ili peer-to-peer servisa, kako bi ih korisnici sami instalirali na svoja računala.

Nakon infekcije, ovi će maliciozni programi pri prvom pokretanju pokušati kriptirati korisničke podatke, pokušati ograničiti pristup Windowsima, modificirati particijsku tablicu ili MBR (master boot record) diska s operativnim sustavom ili korisnikovim podacima.

Stoga, potrebno je više opreza i osim korištenja antivirusnih programa, pažljivog “surfanja” i izbjegavanja komunikacije s nepoznatim osobama koje od vas traže povjerljive podatke, činite redovito ‘backup’ vašeg računala i tako osigurajte svoje podatke pa ako vam ih netko i ukrade sigurno nećete morati plaćati otkupninu da bi ih dobili natrag, piše ICTBusiness.info.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.