Banane radioaktivnije od Fukušime i Černobila?

Znanost 27. pro 201413:20 > 13:26
N1(screenshot)

Većina nas zna gdje se nalaze stare zone nuklearne katastrofe, rudnici urana ili gradovi s poviješću atomskog naoružanja s ciljem smanjivanja izloženosti zračenju. Nažalost, zračenje je posvuda, a prisutno je i tamo gdje ga najmanje očekujemo.

Dr. Derek Müller, vlasnik znanstvenog kanala na Youtubeu Veritasium, u najnovijem videu objašnjava gdje se nalaze mjesta s najvećom koncentracijom radioaktivnosti na Zemlji kada je u pitanju zaštita od ionizirajućeg zračenja.

Müller dokazuje da je radioaktivnost stvar razine ionizirajućeg zračenja. Geigerovim brojačem za mjerenje radijacije Müller kreće na put prema najozloglašenijim nuklearnim postrojenjima, koji uključuju Černobil, Fukushimu i labaratorij Marie Curie, i mnoge druge. Međutim, na veliko iznenađenje, za mnoga svjetski poznata radioaktivna mjesta nakon mjerenja se utvrdilo da je razina radijacije benignija nego što smo mislili. Na primjer, provođenje sat vremena u Hirošimi radioaktivni je ekvivalent jedenju tri banane.

Iako su banane i brazilski oraščići prirodno radioaktivni jer sadrže kalij-40 koji je radioaktivan izotop kalija, oni su daleko od opasnih. Čovjek bi u godinu dana trebao konzumirati oko 10 milijuna banana da se pojavi neki oblik bolesti uzrokovan radijacijom. Deset milijuna banana je, zapravo, ekvivalent za curenje radijacije iz nuklearnih reaktora.

Na Mülleorovom proputovanju, najveća razina radijacije utvrđena je u bolnici Pripjat u blizini Černobila. Područje je danas mjesto napuštene zgrade u sklopu kompleksa koji je prethodno služio za liječenje vatrogasaca koji su se 1986. odazvali pozivu na dužnost uslijed nuklearnog kraha. U podrumu bolnice u Pripjatu utvrđeno je da je razina zračenja najviša s obzirom na to da se u njemu nalazi velika količina kontaminirane opreme i vatrogasne odjeće.

Zračenje je posvuda i od njega je nemoguće pobjeći, neovisno o tome što ste pojeli bananu ili lutali mjesta Hirošime – uvijek ćete biti izloženi nekom stupnju radioaktivnosti. “Izloženost maloj količini zračenja tijekom dugog vremena ne podiže razinu potencijalnog rizika od raka, ali kratka izloženost u njegovim abnormalnim količinama može povećati rizik”, kaže Medline Plus, piše tportal.