Googleov sporazum 'DeepMind' proglašen pravno 'neprikladnim'

Znanost 17. svi 201708:40 > 08:41
REUTERS

Googleov odjel koji se bavi razvojem umjetne inteligencije dobio je na uvid medicinsku dokumentaciju 1,6 milijuna ljudi po 'neprimjerenoj pravnoj osnovi', barem tako stoji u pismu Vladinog savjetnika koje je procurilo u javnost.

DeepMind je britanska tvrtka u vlasništvu Alphabeta, Googleove tvrtke-majke. Sa skupinom londonskih bolnica pod paskom National Health Servicea dogovorili su petogodišnje partnerstvo u sklopu kojeg koriste mobilnu aplikaciju s umjetnom inteligencijom Streams te tako pomažu liječnicima u predviđanju kad bi pacijenti mogli razviti akutno zatajenje bubrega.

Međutim, ‘DeepMind’ sporazumom dopušta razmjenu informacija o pacijentima što stručnjaci smatraju neprikladnim.

Objavljen je dokument koji je izazvao zabrinutost. Naime, ustanovljeno je da je ‘DeepMind” zaprima i bolesničke kartone, sve podatke iz njihove medicinske prošlosti, podatke o lokaciji pacijenata pa čak i informacije tko ih je posjećivao u bolnici, piše Independent.

Odjel zaštite državnog zdravstvenog arhiva u Americi je izrazio zabrinutost zbog sporazuma. Liječnička dokumenacija je tajna i zaštićena posebnim pravilima i kao takva ne bi trebala biti dostupna tzv. ‘trećoj strani’. No, pacijentima se savjetuje da pristanu na razmjenu informaciju kako bi im bila omogućena bolja i direktna medicinska skrb.

Zaključeno je kako se od svakog pojedinog pacijenta trebalo tražiti dopuštenje za korištenje njihovih podataka.

Podsjetimo, ovo nije prvi put da se ovaj tehnološki div bavi zdravstvom. 2013. godine pokrenuli su Calico, tvrtku s ciljem borbe protiv starenja, a Googleov istraživački odjel X 2014. je pokrenulo Baseline, plan za mapiranje genetskih informacija kako bi dobili uvid u to što ljude čini zdravima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.