Uvezli 13 ptica grabljivica, razmnožile se do 1800, sličnom se nada i Hrvatska

Znanost 20. srp 202015:18 > 15:21
José Manuel Armengod / CC BY-ND 2.0 / Flickr.com

200 godina u Velikoj Britaniji bilo je sve manje ovih ptica raspona krila i većeg od metra i pol, da bi ih prije točno 30 godina iz Španjolske uvezli 13 mladih jedinki. Britanija ih je sada puna, a 2018. gnijezdi se i u Hrvatskoj gdje se 50 godina vodila kao izumrla gnjezdarica.

Riječ je o crvenoj lunji, impozantnoj ptici grabljivici duljine između 61 i 72 centimetara i raspona krila između 140 i čak 161 centimetara. Dva stoljeća broj ovih ptica konstantno je padao, da bi krajem 1980-ih crvene lunje u toj zemlji spale na samo par parova koji su gnijezdili u centralnim dijelovima Walesa.

Pixabay

Povodom 30 godina od dovođenja ptica iz Španjolske u Veliku Britaniju, BBC navodi da se danas procjenjuje da u toj zemlji gnijezdi čak 1800 parova, a da ih uopće u cijeloj zemlji ima oko 10.000.

Predsjednik udruženja Natural England crvenu lunju nazvao je “najveličanstvenijom grabljivicom”, te je objasnio da su glavni razlog koji je umalo doveo do njenog izumiranja u Velikoj Britaniji bili – skupljači jaja divljih ptica.

Do 2011. godine oduševljenje nekih novih Britanaca ovim pticama dovelo je do toga da su ih toliko hranili da su crvene lunje navikle na ljude kao na izvor hrane, pa su im čak počele otimati na ulici sendviče iz ruku. Zbog toga su se nadležne službe za očuvanje prirode morale javno oglašavati s apelima ljudima da ih više ne hrane, jer “u prirodi za njih ima sasvim dovoljno hrane”.

Što se hrvatske priče tiče, posljednje gniježđenje crvene lunje prije njenog nestanka, zabilježeno je kod Čaglina u Slavoniji još 1968. Otada, ovu pticu moglo se u Hrvatskoj vidjeti samo kad bi migrirala, te na zimovanju na istoku Slavonije i u Baranji.

JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN / AFP

Ptice.net je svojedobno objavio da su u travnju 2018., nakon točno pola stoljeća, stručnjaci iz Češke i Austrije koji surađuju u međunarodnim projektima praćenja ptica GPS-om, svojim su kolegama u Hrvatskoj javili da izvjesna ženka crvene lunje već neko vrijeme boravi na rubu šume kod Đakova.

Pojavila se mogućnost da bi mogla biti riječ o gniježđenju i ubrzo su ornitolozi pronašli i mužjaka, a nakon nekog vremena i ostatke jajeta. Sada se računa s mogućnosti da ovo nije i jedini par koji gnijezdi u našoj zemlji.

Crvena lunja jede ribu, strvine, neće si uskratiti niti otpatke – kako se vidjelo iz iskustva Britanaca, te kukce, a neće se previše ustručavati niti od otimanja hrane drugim pticama. Najradije se gnijezdi u visokim stablima na rubu jezera ili ispresijecanih polja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.