Skupina stručnjaka s MIT-a objavila je da je uspjela izraditi krajnje neinvazivni način za otkrivanje zaraženih virusom SARS-CoV-2, sve pomoću umjetne inteligencije.
Kako su došli na ideju da bi se oboljeli od covida-19 mogli ipak razlikovati od zdravih osoba, i to još po specifičnom zvuku kašlja, tako suptilnom da bi ga mogao razabirati samo sustav umjetne inteligencije, znanstvenici s Massachusetts Institute of Technology (MIT) ne objašnjavaju u detalje.
No, već u prvim tjednima pandemije imali su na čemu dalje graditi. Već ranije su stručnjaci razvijali algoritme pomoću kojih je bilo moguće preko snimke kašlja, dojavljenog u sustav primjerice običnim mobitelom, odrediti ako bi osoba koja se javila, bolovala od upale pluća ili astme.
U međuvremenu su krenuli istim putem istraživati skrivene znakove Alzheimera, još u stadiju u kojem oboljeli ne bi pokazivao simptome.
U online izdanju časopisa što ga vodi Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oni navode da je hipoteza od koje su počeli istraživati, bila da bi se isto tako moglo otkrivati i ako je netko obolio od covida-19, a da još ne pokazuje simptome.
Prvi zadatak bio je da svoj “MIT Open Voice” nauče kako da sa što većom sigurnosti, po mogućnosti bez pogreške, razlikuju kašalj zdrave osobe od kašlja oboljeloga od covida-19 koji nema simptoma.
#related-news_0
U sažetku svog istraživanja naveli su da su na stranicama MIT-a u travnju i svibnju ove godine, dok su se, primjerice u New Yorku, umrli brojali već u tisućama, oni registrirali osobe koje su im se javljale preko mobitela ili laptopa kako bi sudjelovale u istraživanju. Ostavljali bi svoje podatke, kašljali i polako se punila baza podataka njihovog sustava.
Ukupno im se javilo 5320 ljudi, što oboljelih, što potpuno zdravih. Od tog broja, 4256 dojavljenih kašljanja iskoristili su kako bi njihov “umjetno inteligentni” sustav izradio “zvučne biomarkere” covida, a na snimkama kašlja preostalih 1064 zvučnih uzoraka, znastvenici su svoj sustav testirali.
#related-news_0
Rezultati točnog dijagnosticiranja bili su fascinantni. Njihov je sustav točno razlučio jedne od drugih s preiznosti od 98,5 posto. Povrh toga, oboljele koji nisu imali simptome, sustav je pogodio sve do jednog, odnosno s pouzdanosti od ravno 100 posto, navodi se u sažetku, što znači da su se pogreške odnosile samo na pogrešno zaključivanje da je bolestan netko tko je zapravo zdrav.
To je, pak, u epidemiološkom smislu od neusporedivo manjeg značaja, s obzirom na još uvijek visoku razinu točnosti, od onog dijela u kojem su bez greške uspjeli dijagnosticirati one koji bi, i ne znajući, inače mogli nastaviti živjeti kao da su zdravi, a zapravo prenositi virus dalje.
Sljedeći korak bio je daljnje prikupljanje baze podataka kako bi se sustav usavršio do krajnosti, a projekt je sada u fazi razvoja aplikacije koju bi mogli koristiti građani, sve kako bi se na kraju od američke agencija FDA tražuilo odobrenje za jednu besplatnu metodu i krajnje jednostavnu za otkrivanje zaraženih.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.