Kako ćete znati jeste li primili baš ono cjepivo koje želite?

Zdravlje 14. ruj 202221:02 2 komentara
Pexels / Ilustracija

Nove naljepnice za covid-boostere izgledaju slično kao i stare – evo kako se uvjeriti da primate cjepivo koje vam je potrebno

Sada kad su nova booster cjepiva protiv covida postala dostupna u SAD-u, neki stručnjaci izrazili su zabrinutost zbog potencijalnih grešaka do kojih može doći zbog broja različitih cjepiva koja su sada dostupna.

Na nedavno održanom sastanku odbora za imunizaciju američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), neki članovi istaknuli su da novi Pfizerov booster za starije od 12 ima slično pakiranje kao i originalno Pfizerovo cjepivo, koje još uvijek primaju oni kojima je potrebna prva doza. Ta sličnost otvara mogućnost pogreške: Zdravstveni radnici mogli bi slučajno pacijentima dati pogrešnu dozu, piše Health.

I dok stručnjaci tvrde da su šanse da ćete dobiti pogrešno cjepivo vrlo male – pogotovo zato jer zdravstveni radnici više puta provjere koje cjepivo su uzeli prije nego vam ga daju – greške nisu nemoguće.

Zbunjenost zbog pakiranja

Na sastanku odbora, problem mogućih grešaka pri biranju doza spomenuli su stručnjaci koji su primijetili koliko su slične bojama označene ampule za različite tipove cjepiva protiv covida.

Na primjer, starije verzije Moderninog cjepiva za djecu od 6 do 11 godina imaju isti tamnoplavi čep kao i ampule koje sadržavaju novo bivalentno cjepivo za odrasle. Slično tome, originalno cjepivo i novodostupno cjepivo Pfizer boostera dolaze u sličnim ampulama sa sivim naljepnicama i sivim čepovima.

Sudionik na sastanku, dr. Matthew Daley, kaže da su mu neki roditelji rekli da su „vrlo zabrinuti oko sigurnosti cjepiva.” Ti pacijenti, rekao je Daley, ipak su naposljetku cijepili svoju djecu, ali tada im je rečeno „da su cijepljeni s višom dozom.”

Daley je najviše zabrinut da bi ovakve priče mogle još više narušiti povjerenje javnosti i napore da se cijepi što više ljudi.

Ovo je vrijeme u kojem farmaceuti i zaposleni u zdravstvenom sustavu moraju biti posebno pažljivi, izjavio je za Health dr. Dong Heun Lee, profesor na odjelu za zarazne bolesti na Sveučilištu San Francisco.

Točnost i obraćanje pozornosti za detalje ključni su, jer ampule na prvu izgledaju gotovo isto. Ovo se pogotovo odnosi na zdravstvene djelatnike koji su umorni, pod stresom i koji previše rade.

Dr. Lee kaže da bi se ampule trebale čuvati odvojeno i da bi zaposlenik uvijek morao provjeriti što ima u rukama prije nego da cjepivo.

Nema potrebe za panikom

U vrlo malo vjerojatnom scenariju da i dobijete stariju verziju booster cjepiva, ništa vam se neće dogoditi, ali morat ćete pričekati najmanje dva mjeseca prije nego dobijete novo, bivalentno cjepivo.

„Naravno, pravila i prakse kažu da su šanse preko 99 posto da ćete u svakoj situaciji, bilo koje cjepivo koje primate biti ispravno. Uvijek se mora dvaput provjeriti prije nego zaposlenik pacijentu da cjepivo,” rekao je dr. William Schaffner, profesor zaraznih bolesti na medicinskom centru sveučilišta Wanderbilt.

Ako i dođe do pogreške, dr. Lee kaže da se ona mora prijaviti američkom državnom sustavu za nuspojave VAERS.

On ipak naglašava da vaše zdravlje ni u jednom trenutku neće biti ugroženo ako ste slučajno primili pogrešnu dozu cjepiva protiv covida.

„Recimo da, u najgorem scenariju, odete u kliniku i zatražite bivalentno cjepivo, radnik vas cijepi i ispadne da ste dobili pogrešnu dozu. Ne morate se brinuti,” kaže Lee. „Staro cjepivo još uvijek je učinkovito.”

Zašto su novi boosteri toliko važni?

Nova bivalentna cjepiva, osmišljena da pruže zaštitu protiv i originalnog SARS-CoV2 virusa i novih podvarijanti omikrona, nude otprilike podjednaku zaštitu od ozbiljne bolesti ili smrti kao i starije verzije cjepiva, kaže dr. Otto Yang, profesor medcine, mikrobiologije, imunologije i molekularne genetike na UCLA-ju.

To je zato jer obje verzije cjepiva nude istu vrstu zaštite, koja stvara najbolju obranu od ozbiljnih posljedica zaraze. Razlika je u tome da nova, bivalentna cjepiva stvaraju reakcije antitijela na specifične varijante omikrona i bolje će vas zaštititi od simptomatske zaraze, dodaje.

Budući da dezinformacije o cijepljenju još uvijek divljaju, dr. Yang kaže da je važno naglasiti da se svatko treba cijepiti, ali i primiti booster doze.

Često čuje priče da će opetovano cijepljenje „uništiti mogućnost našeg imunološkog sustava da reagira na virus.”

To jednostavno nije točno.

„Prvo i osnovno, postoje ljudi koji se zaraze covidom svakih par mjeseci. Kad dobijete covid, dobijete mnogo veću dozu virusa od one koja se nalazi u cjepivu,” naglašava Yang. „Dakle nema nikakvih dokaza da se imunološki sustav neće moći boriti protiv virusa ako se cijepite više puta – to je lažna hipoteza koju je vrlo jednostavno osporiti.”

Savjeti za dogovor termina za cijepljenje booster dozom

Prije nego dogovorite termin cijepljenja booster dozom, odlučite se koje konkretno cjepivo želite za sebe ili vašu djecu.

Dr. Lee kaže da su nova bivalentna cjepiva u SAD-u dostupna za starije od 12 godina koji su se već cijepili protiv Covida. To znači da su primili originalne doze i jedan ili dva boostera ili su primili originalne doze i čekaju na prvi booster.

Ako ste već primili booster ili tek čekate na prvi booster, a cijepili ste se originalnim cjepivom, morate čekati najmanje dva mjeseca od posljednjeg cijepljenja.

Ako ste zabrinuti da biste slučajno mogli primiti pogrešnu dozu, provjerite sa zdravstvenim djelatnikom prije nego vam da cjepivo.

„Naravno da pacijent može ležerno pitati radnika ‘to je nova verzija, zar ne?’ To je potpuno razumno pitanje. Možda će djelatnik biti iznenađen, ali možete ga zamoliti da još jednom provjeri, čisto da budete sigurni,” kaže dr. Schaffner. „Može se dogoditi da ćete nekog malo naživcirati, ali velika većina će rado provjeriti i tako vam pružiti dodatni osjećaj sigurnosti.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare