Noćas nas očekuje fenomen koji nije viđen od kamenog doba – zeleni komet

Znanost 01. velj 202314:14 0 komentara
Image by Kev from Pixabay

Zeleni komet proletjet će kraj Zemlje prvi put u 50 tisuća godina. Zadnji put na noćnom je nebu bio vidljiv u kameno doba.

Otkrili su ga astronomi 2. ožujka prošle godine uz pomoć kamere širokog polja Zwicky Transient Facility na zvjezdarnici Palomar u okrugu San Diego, Kalifornija. Komet je, prema podacima NASA-e, najbliži suncu bio 12. siječnja.

Nazvan C/2022 E3 (ZTF), komet ima orbitu oko Sunca koja prolazi kroz vanjske dijelove Sunčevog sustava, zbog čega je prešao tako dugu rutu — i dugotrajnu — da ponovno prođe pokraj Zemlje.

Ledeno nebesko tijelo će najbliže Zemlji biti između 1. veljače i 2. veljače, udaljeno oko 26 milijuna do 27 milijuna milja (42 do 44 milijuna kilometara), prema EarthSkyju.

Čak i tijekom svog najbližeg položaja, komet će i dalje biti više od 100 puta udaljeniji od Mjeseca od Zemlje, navodi EarthSky.

Kako se komet bude približavao Zemlji, promatrači će ga moći uočiti kao blijedu zelenu mrlju u blizini sjajne zvijezde Polaris, koja se također naziva Sjevernjača. Kometi reflektiraju različite boje svjetlosti zbog svog trenutnog položaja u orbiti i kemijskog sastava.

Ranojutarnje nebo, nakon što mjesec zađe nakon ponoći za one na sjevernoj hemisferi, optimalno je za promatranje kometa. Svemirski objekt će biti teže vidjeti onima na južnoj hemisferi.

Ovisno o svjetlini, C/2022 E3 (ZTF) može čak biti vidljiv golim okom na tamnom nebu, no dalekozor ili teleskop olakšat će uočavanje kometa, piše CNN.

Komet se od zvijezda može razlikovati po prugastim repovima od prašine i čestica, kao i po sjajnoj zelenoj komi koja ga okružuje. Koma je omotač koji se stvara oko kometa dok prolazi blizu Sunca, uzrokujući sublimaciju leda ili izravno pretvaranje u plin. To uzrokuje da komet izgleda nejasno kada se promatra kroz teleskop.

Nakon prolaska pored Zemlje, komet će se najbliže približiti Marsu 10. veljače, navodi EarthSky.

Ako oblaci ili loše vrijeme stanu na put promatranju neba, Projekt virtualnog teleskopa podijelit će livestream kometa na nebu iznad Rima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!