U Agrokoru je 'skrivenih' čak 3,1 milijardu kuna

Ekonomija 11. svi 201718:10 > 18:26
Franjo Tot

40 milijardi i 400 milijuna kuna. Toliko Agrokor duguje dobavljačima i bankama, potvrđeno je danas iz te kompanije. A zbog krize u Agrokoru Europska je komisija blago snizila procjenu rasta hrvatskoga gospodarstva. Istodobno Vlada je odobrila Državnom odvjetništvu 5 milijuna kuna kako bi temeljito proveli istrage u Todorićevom carstvu.

Ako je netko sumnjao da se u Agrokoru provodillo kreativno knjigovodstvo, odnosno da su se financijska izvješća frizirala, stiže snažna indicija da se to radilo i s financijskim izvješćem za 2016.

Naime, iz Agrokora su objavili podatak da su ukupne obveze na dan 31. ožujka 2017. iznosile 40,4 milijarde kuna, zajedno s obvezama prema dobavljačima.

No, kad se to usporedi sa zadnjim danom financijske 2016. u službenom godišnjem izvješću, dolazimo do razlike od čak 6,1 milijardu kuna. Poznato je da je Agrokor u međuvremenu primio još neke kredite, u ukupnom iznosu od oko 2,4 milijarde kuna. Podvučemo li crtu. Ostaje nam još 3,1 milijardu kuna, za koju revizori u ovom trenutku – još uvijek ne znaju što zapravo znači!

Znači li to da je uprava sakrila čak 3,1 milijardu kuna obveza? Vjerojatno ipak ne, jer u tom razdoblju su počeli eksponencijalno rasti neplaćeni računi prema dobavljačima. Ali ipak, čini se nevjerojatno da su toliko narasli u samo 6 mjeseci, tako da lanjsko izvješće ostaje pod debelim znakom upitnika

Stečajni upravitelj, pardon, državni povjerenik za Agrokor jutros je u Banskim dvorima premijeru podnio izvješće o prvih mjesec dana prisilne uprave u posrnulom gigantu, no, o brojkama pred kamerama – ni riječi.

Ante Ramljak poručio je kako ne vidi da se komplicira situacija u Agrokoru, te da će novi krediti u biti u sljedeća dva tri tjedna.

Vlada je DORH-u odobrila pet milijuna kuna za podmirenje troškova vezanih uz utvrđivanje mogućih nepravilnosti u Agrokoru, što ukazuje na to da Državno odvjetništvo nije bilo kapacitirano samostalno utvrditi ima li doista kriminala u Agrokoru.

“Ovime vrlo jasno pokazujemo da nam je interesu institucijama pomoći do kraja rasvijetliti i eventualno pokrenu kaznene postupke”, kaže premijer Andrej Plenković.

Naravno, novopečena oporba na to neće propustiti poentirati.

“Ja sam očekivao da će premiijer i Cvitan održati zajedničku presicu”, ironičan je Božo Petrov.

Jasno je da ni policija po prijavi bivšeg predsjednika Sabora realno nije mogla bog zna što utvrditi. Za to je nužna ipak ozbiljna duboka revizija poslovanja, koja neće kopati samo po 2016., kao aktualna koju obavlja PWC, koju je naručio državni povjerenik, već će morati ‘začeprkati’ mnogo dublje u povijest.

Ministar financija na pitanja o eventualnom kriminalu u Agrokoru skače kao oparen, pokušavajući ostati na sigurnoj udaljenosti.

“Stvarno ne bih ulazio u polemiziranje na tu temu”, kazao je Marić.

No, za Marića i Plenkovića ima i dobrih vijesti. Europska komisija spustila je procjenu rasta hrvatskog BDP-a za 2017. ali gotovo simbolično, s 3,1 na 2,9 posto, što ukazuje na to da u Bruxellesu smatraju da je potencijalni tsunami zbog potresa u Agrokoru ipak zadržan u boci.  K tome, svi ključni pokazatelji su pozitivni, a procjena za 2018, u godini kad bi se tek slučaj Agrokor zapravo trebao u potpunosti raspetljati, blago je povećana s 2,5 na 2,6 posto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.