Novotny: Nagodba oko Agrokora nikome se neće svidjeti

Ekonomija 15. sij 201810:10 > 10:16
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Do nagodbe za Agrokor će morati doći, no ona se zapravo nikome neće svidjeti jer su dugovi visoki i mora se očekivati velik otpis od strane vjerovnika, ali nastavit će život, kazao je ekonomski analitičar Damir Novotny, koji se gostujući u Novom danu, između ostalog, osvrnuo i na stanje oko Ine te gradnju Pelješkog mosta.

Kriza u Agrokoru, što očekujete, ostalo je malo vremena za nagodbu?

Do nje će morati doći, mnogima se neće , zapravo nikome se neće svidjeti jer su dugovi visoki, mora se očekivati velik otpis od strane vjerovnika, vidimo reakcije dobavljača, ali mislim da mora doći do nagodbe i da će na neki način nastaviti svoj život …

A Konzum?

Konzum je velik problem, ima puno prodavaonica, općenito je kod nas niska produktivnost po kvadratu u odnosu na stanje u Europi, gotovo dvostruko niža, bolje bi bilo da dođe u ruke nekog tko zna raditi taj posao, vidimo da su konkurenti uspješniji na hrvatskom tržištu …

A u ruke domaćeg konzorcija?

Vidjeli smo to već kod Dione pa nije bilo baš uspješno, ne znam je li to pametno, vezali bi se dobavljači za svoje maloprodajne objekte, a vidimo da Konzum nije dominantan, no sudbina Agrokora neće dominatno utjecati na makroekonomsku sliku, a gubitak radnih mjesta bit će vrlo brzo nadoknađen, možda je i bolje da ljudi koji odu iz Konzuma odu u turistički sektor.

Kako vidite stanje s Inom?

Ina posluje relativno dobro, ali daleko je to od zamišljenog koncepta u doba Račanove Vlade, MOL je najavio da bi se rado riješio udjela u Ini, koliko znamo, ruska kompanija provodi due diligence, Ina nema vrijednosti kao prije 15 godina, niti će je ikad imati. Ona se poretvorila u veletrgovca i maloprerađivača, rade to i drugi na hrvatskom tržištu i na drugima na kojima posluju, ona ne može imati strateški značaj i Vlada traži način kako bi se toga riješila i smatram da rješenje treba tražiti u nekom trećem partneru …

Ima li ga?

Nema zainteresiranih, jedino Rusi koji šire poslovanje u Istočnoj Europi i žele zadržati svoju poziciju, a je li to dobro ili nije tek ćemo vidjeti.

Kako vidite stanje s Inom?

Ina posluje relativno dobro, ali daleko je to od zamišljenog koncepta u doba Račanovr Vlade, MOL je najavio da bi se rado riješio udjela u Ini, koliko znamo, ruska kompanija provodi due diligence, Ina nema vrijednosti kao prije 15 godina, niti će je ikad imati. Ona se poretvorila u veletrgovca i maloprerađivača, rade to i drugi na hrvatskom tržištu i na drugima na kojima posluju, ona ne može imati strateški značaj i Vlada traži način kako bi se toga riješila i smatram da rješenje treba tražiti u nekom trećem partneru …

Ima li ga?

Nema zainteresiranih, jedino Rusi koji šire poslovanje u Istočnoj Europi i žele zadržati svoju poziciju, a je li to dobro ili nije tek ćemo vidjeti.

Gradnju pelješkog mosta dobili su Kinezi

… zbog niske cijene …

A kvaliteta?

Imam nekoliko dvojbi, pitanje je koliko će domaća poduzeća sudjelovati, koliko će radnih mjesta biti otvoreno u Hrvatskoj – ako budu kineski radnici dominirali, tada će utjecaj biti gotovo nikakav jer RH nema ništa drugo ponuditi do radne snage i građevinskih materijala.
Ne vidim nekog velikog multiplikacijskog učinka osim činjenice da će se povezati sjeverni i južni dio hrvatskog teritorija, a ni za europsko gospodarstvo ne vidim veći utjecaj. Financirano je europskim novcem i stvara određene dvojbe zašto neki europski konzorcij nie dobio taj natječaj, ostaje čitav niz dvojbi, proces javne nabave se mora drugačije strukturirati tako da cijena ne bude dominantan kriterij. Često kod takvih projekata bude da samo 30 posto ponude odlazi na bodovanje cijene, bojim se da će ovdje Kinezi dobro i kvalitetno odraditi posao, ali učinci na domaće gospodarstvo će biti mali ili nikakvi.