Čak 9000 kandidata na Sajmu poslova u turizmu

Ekonomija 01. ožu 201813:25 > 13:27
Ilustracija

Na drugom online Sajmu poslova u turizmu portala MojPosao predstavilo se 48 poslodavaca s više od 250 oglasa za posao, a pristiglo je više od 9000 prijava za posao ili 17 posto više nego prošle godine, izvijestili su u četvrtak s tog portala, napominjući da se sajam održavao od 21. do 28. veljače.

Online sajam poslova u turizmu posjetilo je više od 155 tisuća nezaposlenih koji traže posao, a u sklopu tog sajma MojPosao je proveo i istraživanje s 300 ispitanika o zapošljavanju u turizmu.

“Istraživanje je pokazalo da je najpoželjniji posao u turizmu onaj za stalno u hotelu na području Splitsko-dalmatinske županije, kao i da oni ispitanici koji imaju iskustvo rada u turizmu sezonske poslove obavljaju ponajprije jer im je to struka, njih 36 posto, ili pak u pauzi između stalnih poslova, njih 35 posto”, ističu s portala.

Četvrtina ispitanika ili 28 posto u turizmu je radila već za vrijeme školovanja kako bi popunili budžet, dok ih je 24 posto radilo u turizmu nakon završetka školovanja odnosno prije pronalaska stalnog posla. Najviše ispitanika radili su kao konobari, 31 posto, a potom kao sobarice, 28 posto, te recepcionisti 19 posto i šankeri 17 posto, dok ih je najmanje radilo kao promotori i maseri.

“Više od polovice ispitanika ili 56 posto kazalo je u istraživanju da bi u turizmu radili na neodređeno, pa stoga ne čudi da su najpoželjniji poslodavci hoteli koji nude takvu mogućnost. Gotovo 50 posto ispitanika željelo bi raditi u hotelu, dok bi ih u restoranu htjelo raditi samo 7 posto”, kažu s portala.

Oko 17 posto ispitanika kazalo je da bi radili u putničkoj ili turističkoj agenciji, a po tri posto njih u trgovini ili suvenirnici te kafiću. Među županijama najpoželjnija za rad u turizmu je Splitsko-dalmatinska, u kojoj bi posao željelo dobiti gotovo 30 posto ispitanika, dok bi u Istarsku željelo njih 19 posto, a u Zadarsku 13 posto.

Zanimljiv je podatak da bi većina voljela raditi na obali u turizmu, a u top pet županija nema nijedne iz kontinentalne Hrvatske, dok je Grad Zagreb na šestom mjestu i u njemu bi u turizmu voljelo raditi sedam posto ispitanika.

“Kao glavni uvjet za rad u turizmu ispitanici su najviše ili 44 posto isticali bolju plaću, dok je osiguran smještaj važan za njih 26 posto, a samo 18 posto navelo je da im nisu potrebni nikakvi posebni uvjeti i da oduvijek žele raditi u turizmu. Po pet posto ih je kazalo da nema drugih opcija i da bi u turizmu radili pod uvjetom da se ne moraju seliti”, kažu s portala MojPosao.

Od ispitanika koji su već radili u turizmu, čak 64 posto rado bi ponovno radilo za istog poslodavca, a od ispitanika koji ne bi radili u turističkim djelatnostima većina je navela kao razlog preniske plaće ili nemogućnost dobivanja stalnog posla.