U Hrvatskoj je u srpnju potrošnja u maloprodaji porasla za 2,2 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je već 47. mjesec zaredom kako je porasla, i to brže nego mjesec dana prije.
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u četvrtak izvješće o prometu u trgovini na malo, a prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja je u srpnju ojačala za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na srpanj prošle godine porasla za 2,2 posto.
To je brži rast u odnosu na lipanj, kada je potrošnja porasla 1,8 posto na godišnjoj razini.
Tako je u srpnju nastavljen rekordni pozitivni trend, s obzirom da je pad potrošnje na godišnjoj razini posljednji put zabilježen u kolovozu 2014. godine.
Rast potrošnje 47 mjeseci zaredom nije zabilježen od kada DZS vodi te podatke.
“U srpnju je godišnja realna stopa prometa u trgovini na malo ubrzala rast na 2,2 posto, pri čemu je potvrđen kontinuitet pozitivnih stopa rasta koje traju od rujna 2014.“, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.
U srpnju je na godišnjoj razini promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima porastao za 0,1 posto, dok je maloprodaja neprehrambenim proizvodima ojačala za 2,4 posto.
„Rastu prometa u trgovini na malo pridonijela je i dvoznamenkasta stopa rasta prodaje novih automobila koja je u srpnju zabilježila snažan rast od čak 39 posto u odnosu na isto razdoblje lani“, navode analitičari RBA.
U prvih sedam mjeseci ove godine promet u trgovini na malo porastao je za 3,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Analitičari RBA očekuju nastavak rasta prometa u trgovini na malo i u idućim mjesecima, zahvaljujući pozitivnim pokazateljima s tržišta rada – rastu zaposlenosti, uz pad nezaposlenosti – te rastu nominalnih i realnih plaća.
„Navedeno ukazuje kako će glavni nositelj gospodarskog rasta i u narednim tromjesečjima ostati osobna potrošnja. U prilog navedenim kretanjima ide i još jedna uspješna turistička sezona, ali i posljednji podaci koji ukazuju na blagi oporavak kreditne aktivnosti“, zaključuju analitičari RBA.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.