Deloitte: Hrvatske tvrtke planiraju povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj

Ekonomija 04. pro 201816:29 > 16:30
Ilustracija

Hrvatske tvrtke u idućim godinama planiraju povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj, pokazuje istraživanje tvrtke Deloitte.

Deloitteovo izvješće o istraživanju i razvoju u korporacijama u srednjoj Europi pokazuje da više od dvije trećine tvrtki iz srednje Europe (67 posto) namjerava povećati svoje rashode za istraživanje i razvoj u sljedeće tri do pet godina, a 80 posto hrvatskih tvrtki je navelo kako planira povećati svoje rashode za istraživanje i razvoj u tom periodu.

U odnosu na prethodno ispitivanje provedeno 2016. godine, većina tvrtki iz regije povećalo je svoje rashode za istraživanje i razvoj, a nešto više od polovice ispitanika (52 posto) smatra kako će njihove tvrtke trošiti više na istraživanje i razvoj u sljedećoj godini ili sljedećim dvjema godinama.

Ovogodišnje istraživanje provedeno je u devet država Srednje Europe: Hrvatskoj, Češkoj, Estoniji, Litvi, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj i Sloveniji. Ispitivanje je obuhvatilo 300 ispitanika koji su predstavili svoje viđenje istraživanja i razvoja.

U Hrvatskoj je istraživanje provedeno u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca i Hrvatskim izvoznicima, a sudjelovalo oko 40 ispitanika.

Na pitanje koji je najveći problem postojećeg sustava potpora za istraživanje i razvoj (u smislu bespovratnih novčanih potpora i u smislu poreznih olakšica), u Hrvatskoj je 31 posto ispitanika kao najveći problem navelo identificiranje aktivnosti koje zadovoljavaju zahtjeve za ostvarivanje prava na poticaje i olakšice za istraživanje i razvoj.

Oko tri četvrtine (76 posto) hrvatskih tvrtki smatra kako im je dostupno premalo poticaja i bespovratnih sredstava za istraživanje i razvoj (u usporedbi sa 63 posto poduzeća u regiji). Osim toga, njima su puno draže subvencije – naime, 71 posto ispitanika reklo je kako bi radije imalo pravo na subvencije nego porezne olakšice.

Znatno više tvrtki u Hrvatskoj (44 posto) nego u regiji (30 posto) izjavilo je kako bi bolje upravljanje intelektualnim vlasništvom koje je rezultat istraživanja i razvoja moglo pozitivno utjecati na njihove rashode za istraživanje i razvoj.

Samo je 38 posto hrvatskih tvrtki upoznato s bespovratnim sredstvima za istraživanje i razvoj te se aktivno služe njima, pokazuje Deloittovo istraživanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram