Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno jer zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama, dok su cijene nafte stabiline nakon jučerašnjeg oštrog pada.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, kada je oslabio.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks jutros ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Singapuru porasle između 0,1 i 0,8 posto. U Šangaju i Australiji pale su, pak, između 0,1 i 0,3 posto.
Nakon oštrog pada u prosincu prošle godine, u siječnju su svjetske burze nadoknadile dobar dio gubitaka, zahvaljujući nadi ulagača da će SAD i Kina postići trgovinski dogovor u zadanom roku.
No, posljednjih su dana ulagači oprezni, nakon objave podatka da je kinesko gospodarstvo lani zabilježilo najsporiji rast u posljednjih 28 godina i nakon što je MMF po drugi put u tri mjeseca smanjio procjene globalnog rasta.
Tako su jučer, nakon četiri dana rasta, cijene dionica na Wall Streetu pale više od 1 posto, a i na ostalim najvećim svjetskim burzama zabilježena je korekcija cijena na niže.
Makroekonomski podaci iz niza razvijenih zemalja ukazuju na usporavanje rasta, dok s druge strane, tržišta podržavaju solidni kvartalni poslovni rezultati kompanija i uvjerenje ulagača da američka središnja banka zbog usporavanja rasta gospodarstva više neće povećavati kamatne stope.
„Gospodarski su pokazatelji slabi, a nastavlja se i blokada rada dijela državnih službi u SAD-u, što šteti raspoloženju ulagača. No, čak se i to smatra pozitivnim za rizičnije investicije jer je jasno da je u takvom okruženju malo vjerojatno da će Fed povećati kamate“, kaže Shuji Shirota, direktor u tvrtki HSBC Securities.
Cijene nafte stabilne nakon jučerašnjeg pada
Kako bi usporavanje rasta globalnog gospodarstva moglo izazvati slabljenje potražnje za energentima, jučer je na američkom tržitu cijena nafte pala 1,9 posto.
No, jutros se cijena barela na tom tržištu stabilno kreće oko 52,95 dolara.
I na valutnim tržištima vlada oprez, pa tečajevi najvažnijih valuta ne osciliraju previše.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,32 boda, kao i jučer u ovo doba.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti dosegnuo 109,75 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 109,60 jena.
Američka je valuta blago ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula s jučerašnjih 1,1370 na 1,1365 dolara.