HAKOM odobrio Hrvatskom telekomu preuzimanje Evo TV-a

Ekonomija 27. velj 201917:25 > 17:27
Ilustracija

U Hrvatskom telekomu (HT) u srijedu su izrazili zadovoljstvo odlukom HAKOM-a oko preuzimanja tvrtke HP Produkcija i usluge Evo TV te najavili da će ugovor o toj transakciji s Hrvatskom poštom potpisati u četvrtak i nastojati poboljšati uslugu Evo TV-a.

Vijeće HAKOM-a je danas donijelo odluku kojom je uvjetno dopuštenim ocijenilo HT-ovo preuzimanje HP Produkcije, pružatelja usluge Evo TV-a, uz obvezu poštivanja određenih mjera kojima se nastoje otkloniti potencijalni štetni učinci. “Mjere idu u pravcu zaštite usluge i njenog opstanka na tržištu, što je u interesu krajnjih korisnika te u pravcu onemogućavanja davanja popusta na Evo TV uslugu kada se ona prodaje u paketu s uslugom pristupa internetu, čime se štiti tržišno natjecanje”, naveli su iz HAKOM-a.

Time je, kako ističu iz HT-a, omogućena provedba ranije započete transakcije sklopljene između HT-a i HP-Hrvatske pošte.

HT je, naime, krajem studenoga prošle godine objavio da je s Hrvatskom poštom potpisao ugovor o kupnji 100-postotnog udjela u društvu HP Produkcija, pružatelju usluge Evo TV, a zaključenje te transakcije ovisilo je o regulatornim odobrenjima.

Predsjednik Uprave HT-a Davor Tomašković u priopćenju ističe da je iznimno zadovoljan odlukom HAKOM-a.

“Od potpisivanja ugovora o kupnji vjerovali smo kako navedena transakcija neće negativno utjecati na stanje na tržištu te mi je drago što smo u provedenom postupku predloživši mjere to uspjeli i dokazati”, izjava je Tomaškovića koja se prenosi u priopćenju.

Na susretu s novinarima u HT-u stariji potpredsjednik HT-a Siniša Đuranović je podsjetio na proces donošenja odluke regulatora oko tog preuzimanja. Taj je proces produžen kako bi se izvidilo hoće li to imati negativni utjecaj na tržište, a analiza HAKOM-a uključivala je i javnu raspravu na kojoj su svi zainteresirani mogli reći sve što misle.

I Đuranović ističe da je HT u dijalogu s HAKOM-om predlagao mjere da se izbjegnu nezakoniti utjecaji na tržište.

“Te mjere su i prihvaćene, a riječ je o četiri mjere među kojima je i ona da HT neće ugasiti Evo TV uslugu do isteka dozvole u listopadu 2021. godine, što HT-u i nije bila namjera nego ju čak i unaprijediti”, kaže Đuranović.

Druga mjera se odnosi na to da će HT obvezno zatražiti produljenje dozvole za Evo TV nakon listopada 2021. godine kako bi se nastavio kontinuitet te usluge, dok je treća mjera da će HP Produkcija do isteka te dozvole u listopadu 2021. ostati tvrtka kćer HT-a.

Četvrta mjera se odnosi na način na koji će HT nuditi tu uslugu i određuje da će u prvih 18 mjeseci od odobrenja transakcije Evo TV usluga u paketu sa širokopojasnim pristupom internetu u fiksnoj mreži imati istu cijenu kao da se kupuje zasebno. To znači, objašnjava Đuranović, da neće biti diskontiranja cijena, a u budućnosti će vidjeti, s obzirom na svoju strategiju, kako će izgledati cjenovna politika.

“Želja je HT-a da se usluga Evo TV dalje razvija i poboljša njezin sadržaj, na čemu će HT raditi. Ali teško je sada reći kada će se to točno dogoditi jer na toj platformi postoji ograničenje za broj tv kanala i sadašnji broj je otprilike maksimalan koliko ih može biti”, kazao je Đuranović.

Evo TV je jednostavna usluga na hrvatskom Pay TV tržištu, a koristi digitalni DVB-T signal koji se može primati putem postojeće antene. Evo TV posluje od 2012. godine i trenutno signalom pokriva 94 posto kućanstava u Hrvatskoj.

Po podatcima koje je iznio Đuranović, Evo TV na hrvatskom Pay TV tržištu sa 72.000 korisnika ima tržišni udjel od osam posto. No, iznosi i podatak da je penetracija na Pay TV tržištu u Hrvatskoj trenutno 56 posto, dok je europski prosjek iznad 80 posto. To govori i da je to tržište u Hrvatskoj još nerazvijeno i da se na toj platformi može još puno raditi.

HT, kako ističu iz te tvrtke, namjerava uslugu Evo TV-a učiniti profitabilnom, za što će trebati određeno vrijeme.

Prihodi Evo TV-a za 2017. godinu iznosili su 57 milijuna kuna, a neslužbeno se doznaje da ta usluga nikada nije bila profitabilna nego stalno u gubitku, koji se mjeri u desecima milijuna kuna.