Carine nametnute u sklopu američko-kineskog trgovinskog obračuna pogađaju trećinu kompanija iz Europske unije (EU) koje posluju u Kini, objavila je u ponedjeljak gospodarska komora EU-a u Kini.
Više od trećine ispitanika u anketi koju je među 585 tvrtki provela Europska komora izjavilo je da je negativno pogođeno uzajamno nametnutim američkim i kineskim carinama.
Takvi rezultati u suprotnosti su s očekivanjima da će europske kompanije imati koristi od tih carina, ističe se u izvješću.
Istraživanje je provedeno u siječnju i veljači, kada su se napetosti između SAD-a i Kine donekle stišale zahvaljujući svojevrsnom primirju koje su dogovorili američki predsjednik Donald Trump i kineski predsjednik Xi Jinping.
Napetosti su nedavno ponovo eskalirale i pregovori su početkom svibnja prekinuti, kada je SAD povećao carine s 10 na 25 posto na 250 milijardi dolara vrijedan robni uvoz iz Kine. Peking je uzvratio višim carinama na uvoz pojedinih proizvoda iz SAD-a vrijedan 60 milijardi dolara.
Većina ispitanika je odgovorila da nisu pogođeni carinama koje su prošle godine nametnule SAD i Kina. To pokazuje da većina europskih kompanija u Kini ima za cilj uslužiti kompanije na tamošnjem tržištu a ne izvoziti robu, kaže se u izvješću.
“Europska komora protivi se carinama”, naglasila je Charlotte Roule, potpredsjednica komore, dodajući da Kina treba dodatno otvoriti tržište stranim kompanijama.
Pored američko-kineskog trgovinskog sukoba, tvrtke iz EU-a također brine usporavanje kineskog i globalnog gospodarsta i sve veći troškovi rada, pokazalo je to istraživanje.
Predsjednik Trump prošlog je petka odgodio za šest mjeseci odluku o eventualnom uvođenju dodatnih američkih carina na uvoz automobila iz EU-a i Japana, podsjeća dpa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.