Potpisani ugovori za razvoj poduzetništva u Belom Manastiru

Ekonomija 23. svi 201916:23 > 16:28
Pixabay (ilustracija)

Devet ugovora za projekte u Belom Manastiru, ukupne vrijednosti 17,6 milijuna kuna, od čega 14,2 milijuna kuna iz EU fondova, potpisani su u četvrtak u tom gradu, pri čemu se po vrijednosti izdvaja projekt Kuće baranjskog kulena, vrijedan 12,5 milijuna kuna.

Ugovore su potpisali ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje Tomislav Petric, gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob i osam poduzetnika s područja Belog Manastira, izvijestili su iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.

Kroz provedbu potpisanih projekata predviđeno je očuvanje 83 postojeća radna mjesta te otvaranje nova 22 radna mjesta, istlču iz Ministarstva.

U sklopu poziva “Razvoj poduzetništva u Gradu Belom Manastiru” ugovore za projekte su tako potpisale tvrtke TF Systems, Robos, Tehno filter, Realis Grupa, Zadravec, Montr, GB Inženjering i Lumar.

Taj poziv ima ukupnu alokaciju 4,2 milijuna kuna, a usmjeren je na jačanje gospodarske aktivnosti i poboljšanju konkurentnosti poduzetnika na području grada.

Ugovor za projekt Kuće baranjskog kulena potpisan je, pak, u sklopu poziva “Provedba intervencijskog plana Grada Belog Manastira i Općine Darda”, čija je ukupna alokacija 133,3 milijuna kuna i namijenjen je za financiranje infrastrukturnih projekata na području Belog Manastira i općine Darda.

Projekt Kuće baranjskog kulena ukupne je vrijednosti 12,5 milijuna kuna, a Belom Manastiru se dodjeljuje 10,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava.

“Cilj projekta je malim proizvođačima baranjskog kulena i obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, koji se bave proizvodnjom i preradom mljevene paprike te ostalih domaćih proizvoda, osigurati mjesto na kojem će dobiti sve potrebne informacije o proizvodnji autohtonih mesnih prerađevina te doprinijeti stvaranju uspješnih i tržišno konkurentnih poljoprivrednih gospodarstava na području Baranje”, navode iz Ministarstva.Europska sredstva dodijeljena su sukladno Programu integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije malih gradova na ratom pogođenim područjima, odnosno pet depriviranih pilot područja, a to su Beli Manastir s općinom Darda, Benkovac, Knin, Petrinja i Vukovar.

Pilot područja odabrana su temeljem unaprijed definiranih kriterija – indeksa višestruke deprivacije, veličine grada od 10 do 35 tisuća stanovnika, statusa okupiranosti tijekom Domovinskog rata te udjela romskog stanovništva – a za svako je područje izrađen intervencijski plan u kojem su definirani i opisani konkretni projekti koje pilot gradovi planiraju provesti do kraja 2023. godine, u cilju regeneracije svog područja, objašnjavaju iz Ministarstva.

“Ovaj program ulaganja u deprivirana područja vrijedan je 120 milijuna eura i provodimo ga u suradnji s Ministarstvom rada i mirovinskoga sustava, s ciljem smanjenja regionalnih razlika, socijalne nejednakosti, isključenosti i siromaštva te daljnje depopulacije odabranih područja. Njegova snaga je upravo u tome što je prilagođen specifičnostima svakog od područja, a intervencijski planovi odnosno planovi ulaganja i realizacije projekata nastaju u suradnji s ljudima na terenu koji najbolje poznaju vlastite prilike i potrebe”, ističe ministrica Žalac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.