Nove američke uvozne carine teško će pogoditi prehrambenu industriju u Europskoj uniji, upozorili su četvrtak vodeći proizvođači, tražeći odgodu američkih mjera koje će obuhvatiti i uvoz sireva, svinjetine i sokova iz Hrvatske.
Nakon što je Svjetska trgovinska organizacija (WTO) u srijedu odobrila američke kaznene carine na uvoz iz SAD-a u vrijednosti 7,5 milijardi dolara zbog nepropisnih europskih subvencija Airbusu, Washington je jutros najavio carine od 25 posto na uvoz prehrambenih proizvoda iz Europske unije.
Carine će prema listi koju je objavio Ured američkog trgovinskog predstavnika (USTR) obuhvatiti široku lepezu prehrambenih proizvoda, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, meso, voće, sokove, vino i viski.
SAD planira cariniti po stopi od 25 posto i uvoz određenih prehrambenih proizvoda iz Hrvatske, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, svinjetinu i prerađevine od svinjskog mesa, školjke, mandarine, šljive, trešnje, breskve, kruške, te voćne i povrtne sokove, uz izuzetak soka od rajčica.
U Washingtonu planiraju uvesti i carine od 10 posto na uvoz zrakoplova iz EU-a.
Europski proizvođači hrane upozoravaju da će im carine prouzročiti veliku štetu.
U udruženju talijanskih poljoprivrednika Coldiretti procjenjuju da će carine obuhvatiti talijanski izvoz hrane u vrijednosti oko pola milijarde eura godišnje.
SAD namjerava cariniti po stopi od 25 posto uvoz talijanskih sireva, mesnih prerađevina i alkoholnih pića. Vino i maslinovo ulje nisu uvršteni na popis proizvoda koji će podlijegati carinama.
“Sada treba pokrenuti pregovore (sa SAD-om) na europskoj i na razini pojedinih država”, istaknuo je u priopćenju predsjednik Coldirettija Ettore Prandini.
Dobra su premisa za razgovore „važni odnosi” između američkog predsjednika Donalda Trumpa i talijanskog premijera Guiseppea Contea, naglasio je Prandini.
Iz škotske udruge proizvođača viskija upozoravaju da američke carine dovode u pitranje radna mjesta i ulaganja. Prošle je godine u SAD, najveće pojedinačno tržište, izvezen viski u vrijednoti milijardu funti (1,23 milijarde dolara).
“Iako su stvarni predmet spora subvencije za zrakoplove, naš je sektor teško pogođen”, kazala je u priopćenju čelnica udruge Karen Betts, pozivajući vlasti u Washingtonu i Bruxellesu na suzdržanost.
Španjolski vinari tvrde da će njihovo vino postati previše skupo u američkim trgovinama ako SAD zaista uvede carine.
“Carine će utjecati na našu konkuretnost”, naglasio je glasnogovornik španjolskog udruženja proizvođača vina poput Rioje i Cave.
SAD namjerava cariniti i uvoz sira iz gotovo svih članica Europske unije.
“Mliječni proizvodi bit će na izravnom udaru… borit ćemo se za odgodu tih mjera”, kazao je glasnogovornik francuske grupe Lactalis, najvećeg proizvođača mlijeka i mliječnih proizvoda u svijetu.
Vino iz Francuske i Italije, masline iz Španjolske, maslinovo ulje iz Italije i čokolada europskih proizvođača nisu na američkom popisu, primjećuje Reuters.
N1 pratite putem aplikacija za Android |iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram