Grupacija Đuro Đaković je u prvih devet mjeseci ove godine poslovala s gubitkom od 38,7 milijuna kuna, što je znatno nepovoljniji rezultat nego u istom lanjskom razdoblju kada je gubitak iznosio 5,4 milijuna kuna, pokazuju podaci iz devetomjesečnog financijskog izvješća slavonskobrodske kompanije.
Ukupni su konsolidirani prihodi grupacije u prvih devet mjeseci iznosili 235,5 milijuna kuna, što je za 129 milijuna kuna ili 35,4 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine.
Glavninu prihoda čine poslovni prihodi koji su ostvareni u iznosu od 233,7 milijuna kuna, što je smanjenje na godišnjoj razini za 34,7 posto, ili za 124,4 milijuna kuna.
I pored kašnjenja u isporukama izvoz ostaje glavni izvor prihoda grupacije te čini 71 posto ukupnih poslovnih prihoda, ističe se u izvješću, uz podatak da je na inozemnim tržištima ostvaren prihod od gotovo 166 milijuna kuna, dok je prihod od prodaje na domaćem tržištu iznosio 58,3 milijuna kuna.
Podaci iz izvješća pokazuju da su ukupni konsolidirani rashodi grupacije iznosili 272,5 milijuna kuna, što je u odnosu na prošlu godinu smanjenje za 97,4 milijuna kuna ili za 26,3 posto.
Grupacija Đuro Đaković je u razdoblju od siječnja do rujna poslovala s ukupnim gubitkom u visini 38,7 milijuna kuna. Od ukupnog rezultata na gubitak od prekinutog poslovanja odnosi se 1,7 milijuna kuna, gubitak u redovnom poslovanju društva ĐĐ Specijalna vozila 29,1 milijuna kuna, dok je u redovnom poslovanju ostalih društava ostvaren gubitak od 7,9 milijuna kuna, navodi se u obrazloženju izvješća.
Generator gubitaka u trećem kvartalu, kako se ističe, bilo je društvo ĐĐ Specijalna vozila koje najveći dio svojih prihoda ostvaruje u tržišnom segmentu transporta. “Iz prezentiranih podataka jasno je vidljivo da su se postojeći problemi u proizvodnji teretnih vagona dodatno produbili, a sa potpunim prestankom financiranja proizvodnje od strane komercijalnih banaka, društvo je dovedeno u vrlo tešku situaciju”, obrazlaže se u izvješću, uz podatak da su ĐĐ Specijalna vozila samo u trećem tromjesečju imala gubitak od 19,2 milijuna kuna.
“Društvo u ovome trenutku ima preko 300 milijuna kuna ugovorenih isporuka teretnih vagona tako da rješenje problema financiranja proizvodnje predstavlja pitanje opstanka cjelokupne grupacije”, ističe se u izvješću.
Rezultat koji su ostvarili ĐĐ Grupa i ĐĐ Industrijska rješenja u tržišnom segmentu industrije i energetika je najvećim dijelom odraz prestanka proizvodnje u dijelu proizvodnje teške opreme te neuspjeha u ugovaranja novih poslova u segmentu vođenja investicija i velikih projekata vanjskih investitora. Preostala dva društva – ĐĐ Strojna obrada i ĐĐ Energetika i infrastruktura – posluju pozitivno i u skladu s planiranim rezultatima, navodi se u izvješću.
U izvješću se podsjeća da je Uprava prošli tjedan izvijestila da Đuro Đaković grupa te dva od njena četiri povezana društva nisu po dospjeću uspjeli isplatiti plaću radnicima za rujan. Na zadnji dan rujna u društvima grupacije Đuro Đaković bilo je zaposleno ukupno 860 radnika.
Zbog neisplate plaće za rujan, od četvrtka, 24. listopada većina radnika Đure Đakovića je u štrajku te, osim plaća, traže i ostavku članova Uprave jer smatraju da nisu sposobni voditi tvrtku.
#related-news_0
Predsjednik Uprave Đuro Đaković grupe Marko Bogdanović danas je podnio ostavku na svoju dužnost, uz obrazloženje da se grupacija nalazi u nezavidnoj situaciji zbog dva ključna problema – nemogućnost financijskog praćenja proizvodnje vagona za izvoz i nedostatka vlastitog kapitala u društvu.
Danas je kompanija objavila i da su računi Đuro Đaković grupe i povezanih društava blokirani.
U financijskom se izvješću ističe da grupaciju Đuro Đaković u 2019. godini očekuje nastavak procesa restrukturiranja te naglasak na ostvarenje uvjeta za pozitivno poslovanje. “Tržišna situacija grupacije je i dalje dobra u segmentu transporta i omogućuje optimalnu popunjenost kapaciteta u budućem periodu. Ostali segmenti imaju zadatak osiguranja dodatne količine ugovora za postizanje optimalne popunjenosti kapaciteta”, navodi se u izvješću, uz podatak da grupacija na zadnji dan rujna ima ukupno 572,2 milijuna kuna ugovorenih poslova.
“Najvažniji problem, koji trenutno predstavlja i realnu opasnost kontinuitetu poslovanja kao i opstanku cjelokupne grupacije predstavlja trajno rješavanje financiranja proizvodnje, poboljšanja kapitalne osnovice (nedostatak vlastitog kapitala), te postizanje pozitivnih proizvodnih kalkulacija u segmentu transporta koji je trenutno glavno žarište ostvarivanja gubitaka. Ovi problemi se trenutno aktivno pokušavaju riješiti u suradnji s potencijalnim kreditorima kao i kroz plan daljnjeg restrukturiranja. Način na koji se pokušava riješiti ove probleme trebao bi dati dugoročnija rješenja za grupaciju Đuro Đaković kroz pronalazak novih kreditora i potencijalnih promjena u vlasništvu. Uspjeh ovih mjera trebali bi osloboditi grupaciju opterećenja starih dugovanja i prenesenih gubitaka koja su prevelik teret kod financiranja poslovanja, te je pronalazak kvalitetnijih izvora financiranja prioritetni zadatak za osiguranje poslovanja u budućnosti”, navodi se uz ostalo u izvješću.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.