Slovenski proizvođač kućanskih aparata Gorenje i ove će godine poslovati s visokim gubitkom, što kineski vlasnik, korporacija Hisense, želi promijeniti i cilja na dobit od 30 milijuna eura u 2020.
Kako je u ponedjeljak na konferenciji za novinare kazao direktor Gorenja Lan Lin, računa se da će Gorenje ove godine imati 40 milijuna eura gubitka, dok je cilj da se sljedeće napravi prijelom u poslovanju i zabilježi dobit od 30 milijuna eura.
Kako je pojasnio, to bi se postiglo modernizacijom strojnog parka i većom učinkovitošću poslovanja, ali i smanjivanjem broja zaposlenih, što se u prvom redu odnosi na one u upravi, ljude koji rade na poslovima zaštite, odnosno tzv. “bijele ovratnike”.
U tu kategoriju zaposlenih računa se da spada oko tisuću ljudi u Velenju, među kojima je od 20 do 30 posto po sadašnjim izračunima “prekobrojnih”.
Gorenje u Sloveniji zapošljava više od 6 tisuća radnika, a još 4 tisuće u drugim europskim zemljama, prvenstveno u Češkoj i Srbiji. Računa se da je u Velenju oko tisuću radnika zaposlenih u upravi, odnosno “bijelih ovratnika”. Dio bi ih bio otpušten uz otpremnine, a dio premješten u Ljubljanu, gdje će se iduće godine uspostaviti uprava za sve Hisenseove tvrtke u Europi.
Ukoliko se ne postigne profitabilnost poslovanja u Gorenju, u pitanje bi mogla doći i gradnja nove tvornice Hisenseovih televizora u Velenju iduće godine, u kojoj bi došlo do novog zapošljavanja, upozorio je Lan Lin.
Hisense je Gorenje kupio za skoro 300 milijuna eura, predviđajući da će ta kompanija biti središte za njegove operacije u Europi. Prilikom preuzimanja obećao je Velenju i gradnju nove tvornice televizora u kojoj bi se do 2023. zaposlilo oko tisuću ljudi, dok bi u Valjevu u Srbiji, gdje je Gorenje također prisutno, nastao Gorenjev centar za rashladne uređaje. Obje investicije trebale bi biti vrijedne više desetaka milijuna eura.
Nakon što ga je preuzeo Hisense Gorenje je u 2018. godini je imao 1,184 milijarde eura prihoda od prodaje, što je 1,7 posto manje nego prethodne, ali i 111 milijuna eura gubitka, što je objašnjeno restrukturiranjem poduzeća.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.