Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica pale, nastavljajući silaznom putanjom od kraja prošloga tjedna, dok ulagači prate vijesti o širenju koronavirusa i povratku Kineza na posao nakon produljenih novogodišnjih praznika.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 0,7 posto.
Kao i krajem prošloga tjedna, tržišta su pod pritiskom zbog širenja koronavirusa, od kojeg je dosad u Kini umrlo više od 900 ljudi, dok je broj zaraženih premašio 40.000.
Izvan Kine zabilježeno je oko 330 slučajeva zaraze tim virusom u 27 država i regija.
Kako bi zaustavila širenje virusa, Kina je u mnogim dijelovima zemlje produljila novogodišnje praznike, naredila zatvaranje tvornica i škola, otkazala mnoge zrakoplovne letove….
Jutros su se, međutim, mnogi radnici vratili na posao, Ipak, brojni uredi ostali su zatvoreni, a mnogi Kinezi rade od kuće.
“Tržišta su ponešto podržana vijestima o povratku Kineza na posao. No, čini mi se da je ublažavanje restrikcija više simbolična gesta nego potvrda da kineske vlasti imaju situaciju pod kontrolom. Ulagači se i dalje plaše da posljedice koronavirusa nisu sasvim kvantificirane na tržištima”, kaže James McGlew, analitičar u tvrtki Argonaut.
A kako se u mnogim dijelovima Kine posljednjih tjedana nije radilo, gospodarske štete od širenja koronavirusa mogle bi biti veće nego što se prije procjenjivalo, unatoč brojnim poticajnim gospodarskim mjerama kineskih vlasti.
“Zasad ugrubo procjenjujemo da bi poremećaji izazvani koronavirusom mogli koštati svjetsko gospodarstvo u prvom tromjesečju više od 280 milijardi dolara. Ako je to točno, to bi značilo da globalno gospodarstvo u prvom tromjesečju neće na kvartalnoj razini zabilježiti rast po prvi put od 2009. godine”, pišu analitičari Capital Economicsa u osvrtu na situaciju na tržištima.
Dolar blago oslabio
A na valutnim je tržištima dolar blago oslabio prema košarici valuta, nakon snažnog rasta u petak.
Njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 98,64 boda, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 98,68 bodova.
Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu ojačao 0,1 posto, na 109,85 jena.
No, dolar je oslabio prema europskoj valuti, pa je cijena eura dosegnula 1,0955 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,0945 dolara.
A cijene su nafte jutros blago porasle, nakon što su pale pet tjedana zaredom jer se ulagači plaše slabljenje potražnje za ‘crnim zlatom’ zbog gospodarskih posljedica širenja koronavirusa.
Na američkom je tržištu cijena barela jutros ojačala 8 centi, na 50,40 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 17 centi, na 54,64 dolara.
Od pojave koronavirusa cijene nafte pale su oko 20 posto jer je Kina najveći svjetski uvoznik nafte.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.