Lipa: Odustajanje od smanjenja PDV-a loše je za konkurentnost

Ekonomija 11. ožu 202010:02 > 10:03
Igor Kralj/PIXSELL

Odustajanje od smanjenja PDV-a zbog povećanja plaća u javnom sektoru loše je za konkurentnost hrvatskog gospodarstva, ocjenjuje udruga poreznih obveznika Lipa.

U Lipinoj analizi “Odustajanje od najavljenog smanjenja PDV-a radi povećanja plaća zaposlenih u javnom sektoru” objavljenoj u sklopu projekta “Barometar konkurentnosti”, odustajanje od najavljenoga smanjenja PDV-a s 25 na 24 posto od 1. siječnja ove godine ocjenjuje se lošim za konkurentnost hrvatskog gospodarstva.

Tvrdi se da je Vlada odustala od smanjenja PDV-a kako bi mogla financirati veliki rast mase plaća u javnim i državnim službama. Ocjenjuje se da bi to moglo rezultirati padom za jedno mjesto na globalnoj ljestvici konkurentnosti.

Autor analize Ivica Brkljača smatra da će odustajanje od smanjenja PDV-a negativno djelovati na najmanje dva indikatora na temelju kojih se izračunava Indeks globalne konkurentnosti – stabilnost javnih politika koje uređuju poduzetničko okruženje te percepciju Vlade kao aktera koji promišlja dugoročno.

U 2018. godini od poreza i doprinosa prikupljeno je 38,6 posto BDP-a ili gotovo 148 milijardi kuna, što je 3,4 postotna boda BDP-a više nego primjerice 2011., a čak i u odnosu na vrhunac prošlog gospodarskog ciklusa, porezno opterećenje veće je za 1,7 postotnih bodova BDP-a, kaže Brkljača. Upozorava da je takva razina poreznih prihoda veća nego u svim novijim članicama EU-a. 

Dodaje da su porezni prihodi u Hrvatskoj znatno veći nego u osjetno razvijenijim novijim članica EU-a poput Slovenije i Češke.

“Porezni teret koji snose građani i hrvatsko gospodarstvo kontinuirano je previsok za ovu razinu razvoja, a tako će očito i ostati, što otežava postizanje viših stopa gospodarskog rasta koje su Hrvatskoj prijeko potrebne. Ova razina porezne opterećenosti koči hrvatsko gospodarstvo, stoga je nužno da Vlada smanji poreze što prije”, zaključuje Brkljača.