Europski gradovi mogu ograničiti kratkoročni najam stanova i kuća kako bi ublažili problem nestašice dugoročnog stambenog prostora, ocijenio je savjetnik Suda pravde Europske unije.
Iznajmljivanje nekretnina putem digitalnih platformi poput Airbnb-ja doživjelo je proteklih deset godina pravi bum, dovodeći u tešku poziciju gradske vlasti u mnogim atraktivnim odredištima zbog zaoštravanja problema nestašice stambenog prostora.
Neki od tih gradova pripisuju eskalaciju problema upravo Airbnb-ju, a pitanjem se pozabavio i Sud pravde EU-a (CJEU).
Dvojica vlasnika stanova u Parizu tužila su lokalnom sudu gradske vlasti zbog novčane kazne koja im je određena zbog iznajmljivanja nekretnina preko Airbnb-ja bez dozvole.
Francuski sud zatražio je smjernice od Suda pravde EU-a čiji je savjetnik Michal Bobek danas ocijenio da javni interes ima prioritet u odnosu na europsku direktivu o slobodi pružanja usluga u Europskoj uniji.
“Manjak dugoročnog stambenog prostora ima prioritet javnog interesa i može opravdati nacionalne mjere, poput obaveze pribavljanja dozvole za opetovano kratkoročno iznajmljivanje stambenog prostora klijentima u tranzitu”, rekao je Bobek.
Iz Airbnb-ja su poručili da su primili na znanje mišljenje sudskog savjetnika koje nije obvezujuće ali ga sud u većini slučajeva usvaja.
“Airbnb nije stranka u ovom predmetu, koji se odnosi samo na najam druge stambene nekretnine u Parizu”, stoji u priopćenju američke kompanije.
“Velika većina domaćina u Parizu dijeli svoje primarne domove a CJEU je već odredio kako treba regulirati Airbnb-jevo poslovanje u Europi”, dodaje se u priopćenju.
Europski sud objavit će presudu u narednim mjesecima.
Pariz je s blizu 60.000 nekretnina ponuđenih za najam prvi na Airbnb-jevoj ljestvici svjetskih gradova. Grad dopušta vlasnicima najam putem web stranica do 120 dana godišnje, podsjeća Reuters.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.