Dobri gospodarski podaci iz Kine podržali azijske burze

Ekonomija 07. svi 202007:55 > 07:57
LAURENT FIEVET / AFP

Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica blago pale, kao i na Wall Streetu dan prije, no podršku tržištima pružio je neočekivano dobar podatak o rastu kineskog izvoza.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,2 posto, nakon što je u prethodna tri dana porastao.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Šangaju te Južnoj Koreji. No, u Australiji, Hong Kongu i Singapuru pale su između 0,4 i 0,8 posto.

Na samom početku trgovanja burzovni su indeksi bili i u dubljem minusu zbog jučerašnjeg pada Wall Streeta, nakon što je izvješće agencije za zapošljavanje ADP pokazalo da je u privatnom sektoru SAD-a u travnju ugašeno rekordnih 20,2 milijuna radnih mjesta.

I prije objavljeni podaci o rastu nezaposlenosti na tjednoj razini pokazivali su kolike je štete najvećem svjetskom gospodarstvu nanijelo širenje koronavirusa, no skupni podaci izgledaju još gore.

„Jedna je stvar govoriti o velikom gubitku radnih mjesta, no kada se sve to vidi u jednom izvješću… Mislim da je to razlog za stanku na tržištu“, kaže Willie Delwiche, strateg u tvrtki Baird.

Danas će biti objavljeni podaci o broju prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošloga tjedna, a analitičari očekuju daljnji rast broja nezaposlenih za više od 3 milijuna, pa se procjenjuje da bi stopa nezaposlenosti mogla skočiti na 16 posto.

S druge strane, podršku tržištima pruža jutros objavljeni podatak da je u travnju izvoz Kine porastao za 3,5 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok su analitičari očekivali pad od 15 posto.

To je potaknulo špekulacije da bi se kinesko gospodarstvo brže nego što se očekivalo moglo oporaviti od paralize izazvane strogim mjerama za suzbijanje koronavirusa.

Zbog toga je podatak o padu kineskog uvoza za 14 posto na godišnjoj razini ostao u drugom planu.

No, ulagače je zabrinula izjava predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da će za koji tjedan moći reći ispunjava li Kina svoje obveze iz lani dogovorenog trgovinskog sporazuma.

To bi, kažu analitičari, moglo dodatno povećati napetosti između Washingtona i Pekinga, s obzirom da Trump svako malo proziva Kinu zbog izbijanja koronavirusa u toj zemlji i prijeti kaznama Pekingu.

Dolar ojačao četvrti dan

A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta ojačao četvrti dan zaredom. Njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 100,15 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,80 bodova.

Jačanje dolara zahvaljuje se većoj potražnji za američkom valutom uoči najavljenih aukcija na kojima bi se idućih tjedana i mjeseci Washington zadužio za rekordne iznose kako bi mogao financirati nedavno uvedene poticaje gospodarstvu.

Tečaj američke u odnosu na japansku valutu skliznuo je s jučerašnjih 106,25 na 106,15 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0800 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0825 dolara.

Cijene su nafte, pak, stabilne nakon što su prethodnih dana snažno rasle, zahvaljujući nadi ulagača da će s postupnim pokretanjem gospodarstava u svijetu ojačati i potražnja za ‘crnim zlatom’.

Jutros je na londonskom tržištu cijena barela ojačala tri centa, na 29,70 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio šest centi, na 24,05 dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.