Samo 2 posto poreznih dužnika dug platilo u cijelosti

Ekonomija 25. svi 201511:37 > 11:41
Morgue File

Država je u srpnju 2012. objavila listu poreznih dužnika. Popis je obuhvatio tvrtke, obrtnike i građane, ali i pojedina ministarstva i druge državne 'subjekte'. Ukupni dug nastao u 20 godina, objavljeno je tada, premašivao je u jednom trenutku 51 mlrd. kuna.

Osnivač i dopredsjednik Udruge poreznih obveznika Lipa Davor Huić za (toliki) porezni dug kaže da nije sramota dužnika nego Porezne uprave.

”Građani se mogu zapitati kako je moguće da dug bude 50 mlrd. kuna, kako je moguće tolerirati toliki porezni dug. Radi se o stotinama i stotinama neuspješnih poduzeća koja i dalje posluju, kojima se gleda kroz prste kada je o plaćanju poreza riječ. To je lista srama Porezne uprave! Pravo je pitanje – kako porezni dug nastaje, kako se može tako nagomilati, znači li da se odabranim poreznim dužnicima gledalo kroz prste. To je golem prostor za korupciju jer to znači ako si dobar s pravim ljudima – ne moraš platiti, neuspješna si tvrtka, ali na takav način preživljavaš na tržištu”, kaže Huić.

U Poreznoj upravi ističu da je od objave liste 31. srpnja 2012., pa do 19. svibnja 2015. s listi brisano 5.968 poreznih obveznika jer su dug podmirili u cijelosti – 648,8 milijuna kuna.

”Kažu da je broj dužnika smanjen za 19.000, a dug za devet mlrd. kuna, no ne kažu na koji način je dug smanjen. Iz druge informacije saznajemo da je samo 650 mil. kuna naplaćeno pa je 6.000 dužnika skinuto s popisa. Dakle, golema većina duga nije naplaćena, nego je dug brisan prema nekoj drugoj osnovi. Pretpostavljam da se radi o otvaranju predstečajnih i stečajnih postupaka.

Simboličnih dva posto

Je li tih 650 mil. kuna ili približno dva posto od početnih 30 mlrd. uspjeh ili neuspjeh? Na to pitanje mogli bismo odgovoriti kad bismo znali kakv bi rezultat bio bez objave liste. To, naravno, nije moguće, ali pomogli bi povjesni podaci o tempu naplate poreznog duga u vremenu prije objave liste. To nam Porezna ne otkriva, ali s obzirom na simboličnih dva posto za pretpostaviti je da ne može biti mnogo gora. Razlog više ovakvom zaključku leži u činjenici da efekt sramoćenja poreznih dužnika traje svega nekoliko dana nakon objave liste. Dakle, samo podmirenja duga neposredno po objavi liste možemo pripisati njenoj objavi. Jednom kad vas je netko pribio na stup srama ostajete obilježeni i to ne možete promijeniti ni na koji način”, komentira Glasu Slavonije dostavljene podatke Porezne uprave ekonomski stručnjak Josip Budimir.