Europska investicijska banka (EIB) odobrila je 5,1 milijardu eura novog financiranja kojim namjerava poduprijeti ulaganja kompanija u koronakrizi i zdravstvene sustave u zemljama Europske unije najteže pogođenima pandemijom koronavirusa.
Iznos uključuje milijardu eura kredita koje podupire novi Europski jamstveni fond (EFG), osnovan kako bi pomogao malim i srednjim poduzećima u borbi s posljedicama koronakrize.
“Zima još nije ni počela a mi smo već suočeni s nečim što bismo mogli nazvati drugim valom pandemije COVID-a 19 u cijeloj Europi”, naglasio je čelnik EIB-a Werner Hoyer u priopćenju objavljenom u utorak.
“Sustavi zdravstvene skrbi ponovo su pod stresom i moramo strahovati od pogoršanja situacije u idućim mjesecima”, dodao je.
“U takvoj situaciji drago mi je što je odbor EIB-a danas odobio prvu operaciju pod egidom novog Europskog jamstvenog fonda EIB Grupe, koji bi trebao pomoći malim i srednjim poduzećima da se nose s krizom”, dodao je.
Odbor fonda odobrio je i 1,66 milijardi eura jamstvenih i kapitalnih proizvoda Europskog investicijskog fonda, stoji u priopćenju.
“Ukupna odobrenja EGF-a od 2,6 milijardi eura imaju za cilj mobilizirati 11,33 milijardi eura ukupnog financiranja”, ističu iz EIB-a.
Europsko vijeće odobrilo je 23. travnja osnivanje Europskog jamstvenog fonda u sklopu šireg paketa mjera za oporavak gospodarstva Europske unije od krize koju je prouzročila epidemija COVID-a 19.
Vrijednost fonda je 25 milijardi eura, a cilj je omogućiti EIB grupi da poveća podršku uglavnom malim i srednjim europskim tvrtkama, uključujući i startupove, uz do 200 milijardi eura dodatnog financiranja.
Do pet posto financiranja trebalo bi biti usmjereno u javna poduzeća i subjekte aktivne u području zdravstva, te u zdravstvena istraživanja i usluge povezane s trenutnom zdravstvenom krizom.
Svih 27 članica EU-a uplatit će doprinos u fond razmjerno udjelu u EIB-ovom kapitalu. Hrvatska je vlada u drugoj polovici rujna u raspravu u Hrvatski sabor uputila konačan prijedlog zakona o potvrđivanju sporazuma o doprinosu između EIB-a i RH vezano uz taj fond.
Prema udjelu u upisanom kapitalu od 0,43 posto, maksimalna potencijalna obveza Hrvatske za trajanja fonda iznosi 106,7 milijuna eura.
EIB je u utorak odobrio i 1,3 milijarde eura potpore za projekte čiste energije, energetske efikasnosti i vodoopskrbe u Europi i Africi. Dio novca bit će usmjeren u modernizaciju elektrodistribucijskih mreža u Grčkoj radi potpore energetskoj tranziciji.
Odobren je i 381 milijun eura za poboljšanje održivog sustava transporta u Poljskoj i Ukrajini, te 764 milijuna eura za obrazovanje, zdravstvo, stambenu skrb i urbani razvoj u Švedskoj, Austriji, Njemačkoj i Nizozemskoj.
Ukupno je EBRD od početka pandemije odobrio 24,9 milijardi eura javnom i privatnom sektoru u zemljama širom svijeta kako bi se lakše nosili sa zdravstvenim, društvenim i ekonomskim izazovima koje je donijela pandemija koronavirusa, navodi se u priopćenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.