Američki avioprijevoznik tražiti će odštetu zbog pada sustava od Crowdstrikea i Windowsa

Ekonomija 30. srp 202416:19 0 komentara
Američki avioprijevoznik tražiti će odštetu zbog pada sustava od Crowdstrikea i Windowsa.
REUTERS/Mike Segar/File Photo

Američki zrakoplovni prijevoznik Delta Air Lines zatražit će odštetu od tvrtke za kibernetičku sigurnost Crowdstrike i od Microsofta zbog pada informatičkog sustava koji je, uz bolnice, medijske kuće i banke, zaustavio i zračni promet širom svijeta, izvijestila je u ponedjeljak medijska kuća CNBC.

Prije nešto više od tjedan dana Crowdstrike je klijente upozorio da njegov program „Falcon Sensor” za zaštitu od hakerskih napada ‘ruši’ Windowse, što se na računalima očituje “plavim ekranom smrti”.

Kompanija je u obavijesti korisnicima navela kako mogu “pješke” riješiti problem, naveo je Reuters, pozivajući se na uvid u tekst.

Microsoftov operativni sustav ugrađen je u informatičke sustave širom svijeta pa je njegovo rušenje zbog ažuriranja CrowdStrikeovog programa omelo rad bolnica, zaustavilo zračni promet i emitiranje televizijskih programa i poremetilo poslovanje banaka.

Na dan 19. srpnja otkazano više od 2.200 letova, a Delta Air Lines otkazao ih je do danas više od 6.000.

Pad ih je koštao između 350 i 500 milijuna dolara

Prijevoznik je u međuvremenu angažirao odvjetničku tvrtku, a planira tražiti odštetu i od Microsofta, izvijestio je CNBC u ponedjeljak, navodeći procjenu da pad sustava Deltu stajao između 350 i 500 milijuna dolara. Delta je dobila 176 tisuća zahtjeva za povratom novca za karte, navodi medijska kuća.

“Znamo za to izvješće, ali ne znamo ništa o tužbi i nemamo tome što dodati”, rekla je glasnogovornica Crowdstrikea.

Mnogi klijenti razmišljaju o tome da smanje izdvajanja za CrowdStrikeov softver ili da ih u potpunosti obustave, a očekuju i promjene cijena, prema istraživanju Evercore ISI-ja.

„Gotovo svi navode da očekuju neki oblik novčane olakšice, kao što su popusti, besplatni proizvodi,…”, objavio je u utorak Evercore ISI, dodajući da povratne informacije klijenata navode na zaključak da je CrowdStrike s klijentima o tome već razgovarao.

Klijenti CrowdStrikea frustrirani su padom IT sustava, „noćnom morom” koja je po njihovim riječima omela njihovo poslovanje tijekom iznimno prometnog razdoblja putovanja i kupovine, navodi Evercore ISI.

Financijski gubici širom svijeta mogli bi dosegnuti 15 milijardi dolara, upozorio je prošli tjedan šef američkog osiguravatelja Parametrixa Jonatan Hatzor. U skupini američkih tvrtki s popisa Forbes 500 iznositi će 5,4 milijarde dolara, kada se izuzme Microsoft, procjenjuju u Parametrixu.

Osigurana šteta širom svijeta trebala bi se, po njihovim izračunima, kretati u rasponu od 1,5 milijardi do tri milijarde dolara, a u skupini tvrtki s Forbesovog popisa od 540 milijuna do 1,08 milijardi dolara, kada se izuzme Microsoft.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!