ANKETA | Koliku napojnicu treba ostaviti ako je račun 20 eura?

Ugostiteljstvo
Denis LOVROVIC / AFP / Ilustracija

DoorDash, američka tvrtka i platforma za online narudžbu i dostavu hrane, našla se na udaru kritika nakon što su dali otkaz jednom svojem vozaču koji je opsovao zato što mu je gospođa dala samo pet dolara napojnice na narudžbu od 20 dolara. Pokrenula se rasprava koliko napojnice uopće treba ostavljati.

Tvrtka DoorDash je nakon burne reakcije vozača na ‘slabu’ napojnicu mušterije ustvrdila da svatko može tražiti da se prema njegovom radu odnosi s poštovanjem i da se jednako tako nagrađuje, no zlostavljanje ili agresija prema kupcima nikad nije u redu.

Premda davanje napojnica u SAD-u proizlazi iz posve drugačije kulture plaćanja i isplata plaća pa njihovi zaposlenici često imaju napojnicu uključenu u cijenu usluge, napojnice su važan dio zarade, posebno u uslužnim djelatnostima.

Najčešće se radi o 15 do 20 posto, no kad se radi o većim narudžbama, napojnice nerijetko dosežu i preko 30 posto.

A kako je kod nas?

Nedavno istraživanje Glova, jedne od vodećih svjetskih aplikacija za dostavu više kategorija proizvoda, pokazalo je da Hrvati daju najviše napojnica u Europi. U prethodne četiri godine Hrvati su najviše naručivali hamburgere, pizze i ćevape, a prepoznati su kao oni koji su najčešće davali napojnice dostavljačima od svih 25 tržišta na kojima Glovo posluje.

Ako uzmemo američke napojnice u obzir, onda bi na 20 eura trebalo izdvojiti između tri i šest eura napojnice, no u Hrvatskoj su uobičajenije napojnice od 10 posto.

Što mislite, kolika je napojnica razumna na trošak od 20 eura – recite nam u anketi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.