Muke po 3. maju: Ugovorena vrijednost za brod iznosila je oko 47 milijuna eura, troškovi se popeli na 70 milijuna i nije kraj

Ekonomija 27. kol 202422:30 1 komentar

Ako ste slučajno pomislili da je Uljanik jedino hrvatsko brodogradilište koje je još uvijek u nevolji, grdno ste se prevarili. Sindikalci u 3. maju upozoravaju da, dok se druge tvrtke natječu u povišicama, oni javno moraju vršiti pritisak da im se plaća - isplati na vrijeme.

Voda je “trećemajcima”, opet došla do grla.

“Već dva mjeseca za redom nama kasni plaća tj. Nije isplaćena u zakonskom roku, a to je 15. u mjesecu, a vi kad nemate na vrijeme plaću ne možete planirati svoj život”, požalio se povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske Slađan Pejić.

Dalibor Čupković iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije ističe kako je potrebno da Vlada poduzme sve da podrži radnike u nastojanju da se u 3. maju i dalje nastave graditi brodovi.

“Krajnji je čas za novu financijsku injekciju”, kazao je.

Gradnja 527 za kanadske naručitelje, ključna za održavanje brodogradnje u Rijeci, nije isporučena u lipnju, iako je na više od 95 posto dovršenosti.

Unatoč podršci Vlade, sindikalisti smatraju da je Uprava podbacila

“Mislim da Uprava nije odradila svoj dio. Mi u ovom trenutku nemamo rok kada će taj brod koji kasni biti gotov. To bi trebala Uprava odraditi, a ne netko iz ministarstva ili vlade”, kaže Siniša Kosić iz Sindikata metalaca Hrvatske.

Ugovorena vrijednost Algome Endevour iznosila je oko 47 milijuna eura, troškovi i državna jamstva popeli su se na 70 milijuna, a procjene govore da će za dovršetak broda biti potrebno ubrizgati dodatnih desetak milijuna eura.

Ključno je, stoga, što prije definirati datum primopredaje broda te pronaći nedostajuća sredstva.

Glavni sindikalni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske Juraj Šoljić tvrdi da su i kooperanti nervozni s obzirom na dugovanja 3. maja.

Aktualnom direktoru uskoro ističe mandat

Kašnjenje novogradnje 527, novo kreditno zaduženje, fijasko s prodajom tvrtke kćeri, dio su razloga zbog kojih je Nadzorni odbor direktoru Ediju Kučanu nedavno uskratio razrješnicu.

Inače, Kučanu, kojeg mnogi mediji nazivaju omiljenim Plenkovićevim, direktorom mandat ističe 31. kolovoza.

Povjerenja u Kučana u Nadzornom odboru, čini se, nemaju, no ukoliko većinski vlasnik dosadašnjeg direktora i dalje bude htio na čelo 3. maja, Nadzorni odbor će to poštivati.

Šoljić nije htio odgovoriti postoji li drugo kadrovsko rješenje.

“Ta rješenja su predložena Ministarstvu financija i Ministarstvu gospodarstva”, kazao je Šoljić, no o imenima i prijedlozima, kaže, “ne može”.

Preživio je Kučan brojne “nevere”, no stajali su Kučan i Plenković uvijek rame uz rame, a pogotovo pred izbore.

Je li povjerenje i dalje tu ili je ljubav kakvoj smo, do sada, svjedočili – pukla ne znamo jer, inače dostupni šef 3. maja, za naša pitanja, unatoč nezavidnoj situaciji u kojoj se društvo koje vodi nalazi, danas nije imao vremena…

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare