Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, ponajviše u Japanu jer će tamošnja središnja banka i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku, dok su cijene nafte dodatno pale zbog restrikcija u cilju suzbijanja koronavirusa u Šangaju.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,5 posto.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks ojačao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,2 i 0,8 posto. U Šangaju su, pak, skliznule 0,4 posto.
Među najvećim je dobitnicima Nikkei indeks jer je jasno da će tamošnja središnja banka još neko vrijeme voditi vrlo poticajnu monetarnu politiku, s obzirom da već danima poručuje da će otkupljivati državne obveznice u neograničenoj količini kako bi spriječila rast prinosa na obveznice.
Pozitivno na tržišta djeluje i pad cijena nafte, što je ublažilo strahovanja od jačanja inflacijskih pritisaka, a time i od agresivnog povećanja kamatnih stopa središnjih banaka.
Uz to, ulagači se nadaju napretku u pregovorima između Rusije i Ukrajine ovoga tjedna, nakon što je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij kazao da je spreman razgovarati o neutralnosti zemlje u sklopu mirovnog sporazuma s Rusijom.
No, pod pritiskom je burza u Šangaju, što je posljedica restrikcija u tom gradu zbog povećanog broja novozaraženih koronavirusom.
Doduše, taj je broj vrlo skroman po ‘zapadnim’ mjerilima, no Kina se drži politike nulte tolerancije koronavirusa.
Kako se radi o financijskom središtu Kine, s više od 26 milijuna stanovnika, ulagači se plaše da bi to moglo usporiti rast cjelokupnog kineskog gospodarstva.
Dolar stagnira, cijene nafte dodatno pale
Na valutnim tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta stagnira.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 99,05 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,08 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 123,05 na 124,25 jena, blizu najviše razine u šest godina, jer će japanska središnja banka još neko vrijeme voditi vrlo labavu monetarnu politiku.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0995 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0955 dolara.
Cijene su nafte, pak, dodatno pale, nakon što su jučer potonule oko 8 posto. Trgovce je zabrinulo ‘zatvaranje’ Šangaja, što bi moglo dovesti do smanjenja potražnje za naftom u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte.
„Šangaj čini oko 4 posto ukupne kineske potrošnje nafte. Tržišta se plaše da bi zbog smanjene gospodarske aktivnosti u tom gradu potrošnja nafte mogla osjetno pasti”, pišu analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištima.
Na londonskom je tržištu jutros cijena barela pala 1,15 posto, na 111,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1 posto, na 104,85 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!