Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno zbog geopolitičkih napetosti u vezi Ukrajine i zabrinutosti ulagača zbog visokih cijena nafte i sirovina, dok je dolar blago oslabio.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,5 posto, no i dalje je na putu blagog dobitka drugi tjedan zaredom.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji porasle oko 0,2 posto. U Šangaju i Hong Kongu pale su, pak, između 0,7 i 2,2 posto.
Najviše su jutros pale cijene dionica u Hong Kongu, ponajviše u tehnološkom sektoru zbog straha ulagača da će neke kineske kompanije zbog knjigovodstvenog spora biti izbačene s burze u New Yorku.
Osjetno su pale i cijene dionica u Šangaju jer još uvijek nema novih gospodarskih poticaja, koje je vlada nedavno najavila.
Upravo zbog te najave, prošloga su tjedna cijene dionica u Šangaju snažno porasle, no posljednjih dana izgubile su dio tih dobitaka.
Australski burzovni indeks porastao je, pak, zahvaljujući rastu cijena sirovina, što je podržalo dionice velikih rudarskih kompanija.
Ulagači su oprezni zbog visokih cijena nafte i sirovina, što podržava rast inflacije, kao i zbog nastavka rata u Ukrajini.
Jučer su u Bruxellesu održani sastanci NATO-a, lidera Europske unije i Skupine G7 najvećih svjetskih gospodarstava o invaziji Rusije na Ukrajinu, koja je ušla u drugi mjesec.
Lideri Zapada dogovorili su da će povećati vojnu pomoć Ukrajini i pojačati sankcije Rusiji.
A na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi skočili više od 1 posto, pri čemu su najviše porasle cijene dionica tehnoloških kompanija.
Nakon što je snažno porastao za vrijeme koronakrize, posljednjih je mjeseci tehnološki sektor pod pritiskom, pa je Nasdaq indeks, koji je prepun tehnoloških dionica, nedavno zaronio u područje ‘medvjeda’, 20 posto ispod svoje prethodne rekordne razine.
No, posljednjih se dana oporavlja.
„Tržište ‘medvjeda’ predstavlja priliku za kupnju. Ulagači su konačno zaključili da je to dobra točka za ulazak na tržište. Nakon duljeg razdoblja, vide više vrijednosti u tehnološkom sektoru”, objašnjava Jake Dollarhide, direktor u tvrtki Longbow Asset Management.
Dolar oslabio, cijene nafte stagniraju
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 98,52 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 98,78 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 121,20 na 121,55 jena i kreće se oko najviših razina u šest godina.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1030 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0990 dolara.
Cijene nafte, pak, stagniraju, nakon što su jučer pale oko 3 posto. Jučer je objavljeno da bi SAD i partneri mogli prodati još dio zaliha nafte kako bi spriječili daljnji rast cijena ‘crnog zlata’, koje su snažno porasla od početka rata u Ukrajini.
Na londonskom tržištu jutros cijena barela stagnira oko 119,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,15 posto, na 112,20 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!