Nakon što je objavljeno da dio banaka povećava naknade građanima, pri čemu su spomenute OTP, PBZ, RBA, Erste i Addiko banka, saznaje se da i Hrvatska poštanska banka podiže neke naknade.
PB nije odmah reagirao, ali su na ponovljeni upit Novog lista, ipak odgovorili da uskoro i oni idu s poskupljenjem, i to naknade za vođenje tekućeg računa, s 10 na 12 kuna mjesečno.
I Zagrebačka banka na svojim internet stranicama ima izvješenu novu tarifu u dijelu kartičnog poslovanja s građanima, pri čemu su dane samo neke nove naknade koje će vrijediti od 31. ožujka.
Očit je novi val poskupljenja naknada u domaćim bankama, što ponegdje uključuju tekuće i žiro račune, a posebno baratanje gotovinom, na šalteru ili putem bankomata.
Novi list pitao je Hrvatsku narodnu banku što misli poduzeti i do kada će tolerirati “nadmetanje” provizijama, budući da je i EBA (Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo) najavila da će se s time obračunati jer cijela stvar ima obilježja proizvoljnosti i jednostranosti.
No, za HNB je to ipak prije svega stvar tržišta na koje oni ne mogu utjecati. Odgovorili su da je trend rasta naknada prisutan na razini cijelog EU-a te da su pokrenuta određena istraživanja kako bi se napravila usporedba naknada koje banke naplaćuju, pri čemu su obuhvaćene i naknade na hrvatskom tržištu.
“Rezultati te analize pokazat će je li potrebno revidirati postojeće regulatorne zahtjeve u ovom području”, kažu u HNB-u. Još tumače i kako su banke imale puno troškova vezano uz digitalizaciju pa i u tome vide mogući razlog opetovanih poskupljenja. Kažu da su naknade transparentne, vidljive i na njihovom webu, dok je usluga podizanja gotovog novca s računa uređena EU-regulativom, a kod nas uvedena kroz Zakon o platnom prometu.
“S tim u vezi, naknade banaka za platne usluge formiraju se na tržišnim načelima ponude i potražnje, njihova visina predstavlja poslovnu odluku svake pojedine banke, a HNB nema ovlast određivanja i kontrole naknada za platne kao ni za ostale financijske usluge koje banke pružaju”, poručuju iz HNB-a.
Pritom napominju i”kako korisnik platnih usluga može slobodno na tržištu izabrati banku koja mu pruža uvjete i naknade koje mu najviše odgovaraju”.
No banku je ipak malo teže svaki čas mijenjati pri čemu jedna gleda drugu i tamo gdje može – cijene podigne. Konkurencija ih, dakle, kao što i same kažu, potiče da naknade dižu, a ne spuštaju.
Ipak, HNB poručuje i da je bitno osigurati dostupnost gotovog novca s računa svim potrošačima.
“Stoga HNB od banaka očekuje da potrošačima osiguraju besplatan kanal za podizanje gotovine. U RH je podizanje gotovine na vlastitim bankomatima banaka za sve potrošače besplatno kod svih banaka te očekujemo da tako i ostane s obzirom na to da je u našoj državi upravo bankomat dominantan kanal podizanja gotovog novca”, navode u HNB-u.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare