Predrag Bejaković s Instituta za javne financije bio je gost N1 Studija uživo kod našeg Domagoja Novokmeta s kojim je razgovarao o statusu umirovljenika i najavljenom prosvjedu.
Predsjednik Bloka umirovljenici zajedno (BUZ) Milivoj Špika pozvao je na prosvjed “Protiv siromaštva” koji će se održati utorak, 1. listopada, u podne na zagrebačkom Trgu bana Jelačića s glavnim zahtjevom Vladi da ispuni obećanje i da prosječna mirovina bude 60 posto prosječne plaće.
Predrag Bejaković osvrnuo se najavljeni prosvjed: “Hrvatske mirovine su u prosjeku male, ali ako bismo svi radili 40 godina, što je zakonsko određenje za muškarce, onda bi hrvatske mirovine bile dosta velike i one bi iznosile 765 eura, što je oko 58 posto prosječne plaće. Nažalost mi puno ranije odlazimo u mirovinu, muškarci s 32 godine radnog staža, a žene još i prije, slijedom toga su nam mirovine male, iako su izdvajanja velika.”
“Vjeruje se da su starije osobe manje produktivne”
“Nedovoljno se kažnjavalo prijevremeno umirovljenje, ako ste otišli pet godina ranije u mirovinu vaša mirovina je bila manja, ali ne puno manja od onoga tko je ostvario punu mirovinu. Nagrađuje se ostajanje u svijetu rada, ali jedan od najvećih problema hrvatskog društva je nepovjerenje prema starijim ljudima. Vjeruje se da su oni manje produktivnih od mlađih osoba, a istraživanja i u Hrvatskoj i u svijetu su pokazala da to nije slučaj”, dodao je.
“Slavonija je jedan izgubljen slučaj”
Bejaković se osvrnuo ugroženost egzistencije ljudi u Slavoniji: “Slavonija je, neću reći, jedan izgubljen slučaj, pomaže se Slavoniji, ali očito nedovoljno, posebno malim gradovima, Osijek još nije takav problem. Prostor zapošljavanja u manjim gradovima je jako mali. Problem u Hrvatskoj je što imamo slabo prostornu pokretljivost radne snage. Ako imate stan u Vukovaru ili Vinkovcima teško ćete tražiti posao u Zagrebu jer imate stan, a tamo često nema posla.”
Istaknuo je da ne postoje motivi kojim bi se građane zadržalo u radnoj snazi: “U Hrvatskoj je rad tlaka, rad doživljavamo kao nešto nepovoljno, ali nismo svjesni važnosti rada. Rad nam omogućava socijalnu uključenost, stjecanje novih poznanstava, osjećaj koristi i trebamo promijeniti odnos prema radu.”
“Jasno je da se tekstilna i obućarska industrija lagano gasi”
“Jasno je da se tekstilna i obućarska industrija u Hrvatskoj lagano gasi, ali za male sredine to je jako bitan prostor zapošljavanja”, dodao je Bejaković.
Bejaković je odgovorio na pitanje daje li država maksimum umirovljenicima:
“Moramo biti svjesni da je to jedan zatvoren kolač, ako bi se mirovine bitno povećale onda bi bilo manje novca za obrazovanje, zdravstvo, obranu i slično. Ako bi povećali minimalnu mirovinu onda bi došlo do narušavanja pravednosti sustava. Ako je neka osoba radila kratko i imala mali iznos doprinosa, onda bi ona mogla imati sličnu mirovinu kao neka osoba koja je radila duže i plaćala veće doprinose. Licitiranje s davanjem većih mirovina je izuzetno opasno. Hrvatska je stalno u nekim izborima i predizborima, stranke bi se trebale odučiti od licitiranja o povećanju mirovina jer su mirovine u najvećoj mjeri zadate i prostora za povećanje je malo.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare