Ako je suditi po prvim cijenama istaknutim u oglasima i na društvenim mrežama, božićna drvca bit će dosta skuplja nego lani.
Obični borovi i jele oko 40 eura
Prodaja na otvorenom još nije počela: obično kreće sredinom prosinca. U Zagrebu se, primjerice, obični rezani borovi i jele već mogu naručiti s dostavom, a cijena je otprilike 40 eura. Lani su se mogli nabaviti za 20 do 30 eura. Srebrne smreke su pak i 60-ak eura, a u teglama su dosta skuplje od toga.
Dok su se prošle godine skromnija rezana božićna drvca u gradovima na sjeveru u pravilu mogla kupiti već za deset eura, sudeći po oglasima i obavijestima uzgajivača na društvenim mrežama čini se kako će ista kategorija biti u rangu početnih 15-ak eura, prenosi Danica.
Srebrne nordijske jelke po 100 eura
Uzgajivači na širem zagrebačkom području, s druge strane, srebrne nordijske jele u tegli ovih dana prodaju za 100 eura. Lani su se mogle nabaviti za 70-ak eura. Na križevačkom području posebna je ponuda nordijskih jela visine četiri do pet metara. Cijena prava sitnica – od 350 eura na više.
Ako pak želite kupiti lijepo umjetno božićno drvce pristojne visine, za to veselje u trgovačkim lancima morat ćete izdvojiti od 200 do 300 eura. Ali, barem će vam potrajati pa nećete morati idućih godina strepiti od poskupljenja.
U Hrvatskoj je registrirano oko tisuću uzgajivača božićnih drvaca, a najviše ih je bilo u Koprivničko-križevačkoj županiji. Procjenjuje se kako se na prodaji božićnih drvaca u par tjedana prosinca okrene između 10 i 15 milijuna eura.
Najveću zaradu imaju prekupci koji drvca nabavljaju iz drugih EU zemalja, primjerice Austrije i Njemačke. Godišnje se u Hrvatskoj proda u prosjeku oko 350.000 svih vrsta božićnih drvaca.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare