Predsjednica Uprave Podravke i bivša potpredsjednica Vlade te ministrica gospodarstva Martina Dalić u N1 Studiju uživo komentirala je rekordne poslovne rezultate, zapošljavanje, širenje domaće proizvodnje, Vladine mjere proizvođačima...
Kroz prvih šest mjeseci ove godine, Podravka bilježi bolje rezultate nego u istom razdoblju lani, što je sad već kontinuirani pozitivan trend.
“Sveukupna transformacija cijele grupe Podravke, koju smo počeli prije nešto više od dvije godine, kad je krenula strategija razvoja, koja je sad u punom zamahu. Sve promjene koje se događaju, i koje su se događale, sve se bolje reflektiraju u financijskim rezultatima. I investicijski ciklus je na svom vrhuncu pa trenutno imamo investicijskih projekata u iznosu od oko sto milijuna eura. Materijalni položaj radnika poprilično je odmakao, u posljednjih 15 mjeseci plaće su porasle za 26 posto”, započela je bivša Dalić i nastavila:
“Naravno, sve se više naglaska stavlja na zelene ciljeve, ulažemo u obnovljive izvore energije, održivost… Sve se to vidi kroz rezultate i cijeni na burzi, koja je tijekom cijele ove godine na povijesno visokim razinama. Tržišna kapitalizacija Podravke se vrti oko milijardu eura. Nikad nije bila tolika. Osobno mi je drago da vidimo kako se sve što radimo vidi na rezultatima i da to investicijska zajednica opaža.”
U prošlosti se na Podravku znalo gledati kao na plijen, odnosno, da će biti prodana ili će je netko preuzeti. No, sve se promijenilo.
“Rekla bih da sve što smo radili jest osnažilo sposobnost Podravke postati aktivniji sudionik u procesima preuzimanja. To nam je i jedan od važnijih strateških ciljeva. Podravka je nezadužena kompanija, naši su dugovi vezani isključivo uz tekuće i operativno poslovanje.”
Priča se o prodaji nekih divizija Fortenovi, poput Belja i drugih prehrambenih kombinata.
“Na neki način si je Podravka odredila kriterije kroz koje gleda potencijalne investicijske mete. Dva su takva kriterija, da se jača prisustvo na tržištima kroz akvizicije, a s druge strane, kriterij je da akvizicije budu u opsegu našeg sadašnjeg biznisa, a to je proizvodnja pakirane hrane, začina… Na taj način želimo osnažiti postojeće poslovanje i dolazak do potrošača, što nije lako, posebno na izvoznim tržištima”, kazala je Dalić pa se osvrnula na Podravku kao “metu”:
“U ovom trenutku nema aktivnog postupka u kojem bi Fortenova prodavala neku od svojih divizija, sve je to zasad u naznakama, tako da ćemo i to pratiti i procijeniti uklapa li se u naše kriterije i strateški pravac.”
Najvažniji i najpoznatiji Podravkin proizvod se sastoji od uvezenih sastojaka pa je pitanje može li se to u budućnosti promijeniti.
“Povećanje samodostatnosti u pojoprivrednoj proizvodnji naš je veliki cilj. Sva zbivanja poslije covida, problemi u transportu, zaostaci, poskupljenja, rat u Ukrajini… ukazuje da je poželjno oslanjati se na domaću poljoprivredu. Kao s rajčicama u Istri. Osim što ćemo i dalje otkupljivati svu proizvedenu u Istri, još otprilike triput toliko moramo uzgojiti na kontinentu. Povećali smo i vlastitu proizvodnju paprike kako ne bismo ovisili o uvozu iz Makedonije”, naglasila je predsjednica Uprave Podravke.
Prije je postojala domaća proizvodnja pa se sad ulaže trud u ono što je postojalo.
“Možda kad je proces globalizacije bio na vrhuncu, se pomislilo kako je moguće osloniti se na besprijekorno funkcioniranje svjetske trgovine, ali svi su događaji pokazali da od takvih premisa treba odustati ili makar izgraditi alternativu. Pratimo zbivanja na Bliskom istoku i to ponovno nije dobar slijed događaja, ne samo zbog silnih žrtava nego i utjecaja na gospodarstvo i trgovinu. U Podravci smo zaključili da iskorištavanje domaćih potencijala u poljoprivredi jest za nas korisna. I u smislu kvalitete, ali i u smislu prezentacija naših proizvoda potrošačima”, pojasnila je Dalić.
Potrošači će se pobuniti da cijene nisu idealne, a takve su zbog brojnih utjecaja na koje se ne može, većinom, utjecati.
“Kao proizvođač ne uspijevamo sav pritisak rasta cijena sirovina i energije prenijeti na cijene proizvoda, koje prodajemo trgovcima. U javnost je nedovoljno jasno izrečeno, jest da je prehrambeno-prerađivačka industrija najpogođenija rastom cijena. U prošloj su godini cijene sirovina porasle 24 posto i ove godine još osam posto. Taj pritisak jesmo jednim dijelom pokušali kompenzirati rastom cijena, ali i unutrašnjim procesima i promjenama. No, mi ne možemo, niti to radimo, određivati cijene na policama. Proizvod prodajemo trgovcima, a onda dalje oni određuju cijene na policama.”
Na kraju je spomenula da se slom Agrokora izveo na dobar način te da ne žali što nije proteklih godina dio vladajuće većine.
“Nije bilo troška za porezne obveznike, što je jedinstven primjer, ne samo u našoj ekonomskoj povijesti. Uspješno rješavanje tog problema pokazalo je da se i mi kao mala država možemo nositi sa svim velikim problemima. Druga je priča koloplet političkih odluka i borbe za koje se taj proces želio izvršiti”, zaključila je Martina Dalić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare