Direktor Hrvatske udruge banaka Zdenko Adrović u N1 Studiju uživo komentirao je kretanje kamatnih stopa i što građani mogu očekivati u idućem periodu.
“Američka i Europska središnja banka dizale su kamatne stope u dinamici kakvu dosad nismo vidjeli”, rekao je Zdenko Adrović objašnjavajući da je Hrvatska u specifičnoj situaciji:
“No, kad govorimo o stambenim kreditima koji su najdulji i najrizičniji, 62 posto svih kredita je uz fiksnu ili djelomično fiksnu stopu, a 38 posto je vezano uz varijabilnu kamatu. Od tih 38 posto čak 67 posto vezano je uz promjenjivi faktor NRS, nacionalnu referentnu stopu, prosjek svih depozita stanovnika. S obzirom na to da dnevno imamo viškove sredstava na računima nbanaka, nema potrebe sad dizati cijene depozita. Očekuje se da će se kamate idućih godina dizati sporijom dinamikom.”
“Euribor raste i potrošači mogu tražiti fiksiranje kamatne stope, da pokušaju spriječiti rast. Ako u svojoj banci zapnu, mogu u drugu banku”, dodaje i objašnjava: “Jedna od velikih banaka jučer objavila da nudi fiksiranje kamata klijentima. Može se redizajnirati kredit.”
“Krediti stanovništva rastu”
Adrović napominje da kamatne stope na godišnjoj razini i dalje padaju:
“Prema novoj statistici HNB-a prosječna kamatna stopa za sve kredite u srpnju bila je 3,86 posto što je blagi porast u odnosu na lipanj, ali je još pad u odnosu na godišnju razinu. Kod poduzeća je situacija slična, prosječna kamatna stopa u srpnju bila je 1,92 posto što je blagi porast u odnosu na mjesec ranije, ali značajan pad u odnosu na godinu dana.”
Direktor HUB-a kaže da prema podacima iz srpnja imamo velik porast kredita hrvatskim poduzećima, čak 16,4 posto. “Dvije milijarde je otišlo za nabavku energenata na nekoliko velikih poduzeća, očekujemo da će se sad to ponoviti zbog nabavke plina. Krediti stanovništva rastu, pogotovo stambenih, oko 9,3 posto. Drugi krediti su umjereniji”, rekao je.
Nada se da će potražnja za kreditima pasti: “Što se tiče kredita u budućnosti, s obzirom na cijene nekretnina koje rastu, mislimo da će se kupci obeshrabriti i da će potražnja za kreditima pasti. Dolazi do usporavanja rasta inflacije. Da inflacija, ali ipak niža. Recesiju vide svi analitičari, krenut će od velikih zemalja, najpogođenijih, primjerice Njemačke.”
Osvrnuo se i na uvođenje eura, a više o tome uskoro u videu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!