Dolar oslabio s najviše razine u četiri mjeseca

Ekonomija 14. kol 202108:49 0 komentara
Pixabay

Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna pala s najviše razine u četiri mjeseca, jer su najnoviji pokazatelji o inflaciji i povjerenju potrošača u SAD-u pomaknuli očekivanja investitora o zaoštravanju monetarne politike s rujna na studeni.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, spustio se prošloga tjedna 0,19 posto, na 92,598 bodova – najnižu razinu od 6. kolovoza.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti oslabio 0,62 posto, na 109,57 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, za 0,26 posto, pa je euro na kraju tjedna iznosio 1,1791 dolar.

Protekloga tjedna investitorima su pristizali mješoviti pokazatelji. U srijedu je američko ministarstvo trgovine objavilo podatak o inflaciji mjerenoj potrošačkim cijenama, koje su u srpnju porasle 5,4 posto na godišnjoj razini, kao i u lipnju, što ukazuje da je inflacija već dosegnla vrhunac.

No, dan kasnije, to je ministarstvo objavilo da su proizvođačke cijene skočile u srpnju za 7,8 posto, najviše u zadnjem desetljeću, ojačavši očekivanja da će Fed uskoro odustati od nekih moentarnih poticaja.

Tečaj dolara krajem tjedna bio je pod pritiskom najnovijeg, iznenađujuće snažnog pada povjerenja američkih potrošača.

Indeks povjerenja potrošača Sveučilišta u Michiganu u prvom dijelu kolovoza potonuo je na 70,2 boda, nakon srpanjskih 81,2 boda, odnosno na najnižu razinu od 2011., a stopa njegova pada bila je jedna od šest najvećih u zadnjih 50 godina.

Analitičari takav pad tumače strahom potrošača od širenje delta varijante koronavirusa i utjecaja kojeg bi ono moglo izazvati na gospodarstvo.

Investitore, pak, taj podatak navodi na razmišljanje da će Fed odustati od odluke da već u rujnu počne zaoštravati ultra-popustjivu monetarnu politiku, uvedeno na početku pandemije.

“Ključni pokretač na deviznim tržištima proteklih dana bila je ta ideja da će splašnjavanje inflatornih pritisaka smanjiti izglede da Fed uskoro smanji obujam kupnje imovine. Dogodilo se to da trgovci sada očekuju da će se zaoštravanje monetarne politike dogoditi ne u rujnu, nego u studenom, a moguće čak i u prosincu”, kaže Karl Schamotta, strateg u Cambridge Global Paymentsu.

Za nove smjernice investitori čekaju godišnje zasjedanje Feda u Jacksone Holegu potkraj mjeseca.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!