Napuštanje Rusije nakon što je ta zemlja napala Ukrajinu koštalo je strane tvrtke više od 107 milijardi dolara u otpisu i izgubljenom prihodu, pokazala je Reutersova analiza podataka o tvrtki.
Obujam gubitaka porastao je za trećinu od kolovoza 2023., što ukazuje na razmjere utjecaja ruske invazije na korporativne financije.
“Kako se ruska agresija nastavlja zbog neumoljive zapadne vojne pomoći i sve većeg opsega zapadnih sankcija, tvrtke koje još uvijek namjeravaju izaći iz Rusije vjerojatno će se suočiti s novim poteškoćama i morati se pomiriti s većim otpisima i gubicima”, rekao je za Reuters direktor prikupljanja podataka o tvrtki u konzultantskoj tvrtki S-RM Ian Massey.
Massey je podsjetio da je ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno pobijedio na predsjedničkim izborima i osigurao obnovljeni mandat za nastavak daljnje izolacije od Zapada, uključujući dodatne zapljene imovine i politički pritisak.
Moskva zahtijeva popust od najmanje 50 posto na prodaju inozemne imovine i stalno pooštrava svoje klauzule o izlasku s ruskog tržišta, često prihvaćajući nominalnu naknadu od samo jednog rublja.
Od početka 2024. najavljena je prodaja imovine Shella, HSBC-a, Polymetala i Yandexa ukupne vrijednosti gotovo deset milijardi dolara i uz popust do 90 posto, navodi Reuters.
Prije tjedan dana kompanija Danone je dobia regulatorno odobrenje za raspolaganje ruskom imovinom uz ukupni gubitak od 1,3 milijarde dolara.
Rusiju je već napustilo oko tisuću kompanija, ali u toj zemlji još stotine kompanija, prema nekim analizama, rade ili su obustavile rad.
S druge strane, zapadne zemlje zamrznule su zlatne i devizne rezerve Banke Rusije za oko 300 milijardi dolara.
Njemačka je nacionalizirala Gazpromovo postrojenje i stavila Rosnjeftovu rafineriju “pod svoju kontrolu”.
Rusija je obećala osvetu nakon prijedloga EU-a da se preusmjere milijarde eura kamata od zamrznute ruske imovine.
No, zbog pravnih sporova koje može izazvati svaka pljenidba, zbunjene su i zapadne banke.
“U Rusiji nema zapadnih dobara koja bi se mogla smatrati sigurnima”, istaknuo je Massey.
Moskva je već preuzela kontrolu nad imovinom nekoliko zapadnih kompanija, uključujući Fortum, Carlsberg i Juniper, pokazala je analiza Reutersa.
Ruska državna novinska agencija RIA izračunala je da bi Zapad mogao izgubiti imovinu i investicije u vrijednosti od najmanje 288 milijardi dolara ako Moskva odluči uzvratiti. Taj iznos odgovara izravnim ulaganjima EU-a, Grupe 7, Australije i Švicarske u rusko gospodarstvo do 2022. godine.
Međutim, čvrst stav Moskve šteti i Rusiji, a stručnjak za sankcije Jeremy Zucker kaže da su mnogi klijenti njegove tvrtke iz raznih industrija odlučili u potpunosti napustiti Rusiju i vjerojatno se tamo neće vratiti čak ni nakon što rat završi.
Kao rezultat toga, značajne tehnologije su napustile Rusiju i ona možda više neće moći podržavati određene visokotehnološke proizvodnje, rekao je Reutersu Zucker iz američke odvjetničke tvrtke Deckert.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!