Broj radnih mjesta u financijskom sektoru koji se sele iz Velike Britanije u EU zbog Brexita manji je od očekivanog unatoč milijardama eura koje su trgovanjem dionica premještene u EU, dok je London izgubio većinu svog pristupa tržištima kapitala Unije, kažu konzultanti EY-a.
Nakon što je Britanija 2016. izglasala izlazak iz EU-a, analitičari poput Olivera Wymana procijenili su da će se u Britaniji ugasiti do 35.000 ili više radnih mjesta u sektoru financijskih usluga. Britanija je 1. siječnja 2021. potpuno napustila EU.
“Međutim, tijekom prošle godine, brojne velike investicijske banke koje se nalaze u Ujedinjenom Kraljevstvu revidirale su broj osoblja koje će biti premješteno u EU, čime trenutni broj najavljenih premještaja vezanih uz brexit iznosi nešto manje od 7.400, što je manje od 7.600 u prosincu 2020.”, izvijestio je EY u svom najnovijem pregledu brexita.
To je djelić od 1,1 milijuna ljudi koji rade u financijskom sektoru.
U EU-u je, pak, zbog brexita zaposleno oko 2800 novih ljudi, čime je izbjegnuta potreba za preseljenjem dijela osoblja iz Londona, a također je otvoreno 2200 novih radnih mjesta u financijskom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva, priopćio je EY.
No europski regulatori i dalje stvaraju pritisak na financijske tvrtke kako bi dovršile prebrojavanje zaposlenih te proveli operativne poteze u EU-u koji su odgođeni zbog pandemije, dodaje EY.
Europska središnja banka želi izbjeći središnjicu koja će poslovati iz Londona. EY je priopćio da su Dublin i Luksemburg najpopularnija odredišta za nove središnjice EU-a nakon brexita, iako je Pariz zaprimio najveći broj transfera osoblja.
Također je preseljenja i imovina vrijedna 13.000 milijardi funti.
“Za mnoge tvrtke koje pružaju financijske usluge, još smo daleko od potpunog ‘post-brexita'”, rekao je direktor odjela financijskih usluga u EY-u Omar Ali.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!