Ekonomist za N1 podržao porez na nekretnine pa otkrio zašto se ne ugledati na Srbiju i BiH

Ekonomija 20. ruj 202418:59 0 komentara

Ekonomski analitičar Damir Novotny u Pregledu dana s Ilijom Jandrićem komentirao je uvođenje poreza na nekretnine i poreznu reformu u cijelosti.

Predsjednik HSLS-a i gradonačelnik Bjelovara Damir Hrebak najavio je da će uvesti nultu stopu u svom gradu, a moguće da će slično pratiti i drugi gradovi, što bi u potpunosti anuliralo pokušaje uvođenja takvog poreza.

“Gradovi u Hrvatskoj ne mogu biti porezne oaze. To mogu u Švicarskoj ili Nizozemskoj eventualno. Ali, ono što bih želio reći jest da bi stalne porezne promjene trebale prestati. Hrvatska je članica europodručja, unutar kojeg se usklađuju i porezni sustavi. Hrvatska bi morala biti slična Austriji ili Sloveniji, koje su nam najbliže. Morali bismo razumjeti da je visoka razina oporezivanja dugoročno neodrživa. Ljudi će lupovati u Brežicama ili u Grazu”, rekao je Novotny pa nastavio:

“S druge strane, visoke stope poreza na dohodak smanjuju atraktivnost Hrvatske kao mjesta za život i rad. Oporezivanje rada bi trebalo biti niže, oporezivanje potrošnje više i oporezivanje imovine značajno više. Tako to rade druge zemlje. Teza da porez na dohodak i dobit treba smanjivati, a porez na imovinu povećavati je teza s kojom se slažem.”

Damir Novotny i Ilija Jandrić u Pregledu dana
N1

Naglasio je da neki od najbogatijih gradova u Europi svoje proračune pune kroz takvu vrstu porezne politike. Iz tog razloga pohvalio je smjer kojim su krenuli u Vladi. Ali…

“To je dobar smjer i treba ga uskladiti s poreznim stopama kakve imaju Austrije i Slovenija, jer su niže. Ipak, čini mi se da se premijer povlači jer omogućava nultu stopu. Porez na imovinu je najvažniji prihod svima u Europi, a Hrvatska sigurno nije drugačija. I u SAD-u se porez na imovinu oporezuje. Istina jest, mi ne volimo taj porez, ali on se morao uvesti davno prije”, objasnio je Novotny.

Što se odnosa Zagreba i države tiče, ne slaže se da su najnoviji potezi smanjenja poreza na dohodak povučni kako bi se destabilizirao glavni grad.

“Moraju razgovarati o ovoj temi i naći najbolje rješenje, a s tezom o destabilizaciji se ne slažem jer je Zagreb najbogatiji grad jugoistočne Europe. Ima najveće prihode po glavi stanovnika – od Beča od Istanbula. Oni iznose oko dvije milijarde eura na 750.000 stanovnika. Beograd ima oko dvostruko manje s dva milijuna stanovnika. Zagreb ima daleko širi spektar mogućih izvora prihoda od drugih, ali to ne koristi. Mislim da niskim cijenama komunalnih usluga, do triput nižih od onih u Ljubljani i Beču, griješi. Ti gradovi zato imaju bitno nižu cijenu stanovanja.”

Na kraju je dao svoju viziju rješenja oporezivanja nekretnina.

“Velika većina europskih zemalja, osim Srbije i BiH, uvela je poreza na nekretnine prema vrijednosti nekretnine. Neusporedivo bolje bi se prošlo uvođenjem poreza koji prati vrijednost nekretnine. Kvadrati nisu pošteni prema područjima u unutrašnjosti, gdje su one puno jeftinije nego na obali”, zaključio je Damir Novotny.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!