Energetski neizvjesna jesen sve nam je bliže, ali Vlada i dalje ne izlazi s planom mjera kojima bi trebali pomoći građanima, ali i gospodarstvenicima. Slatkorječiva obećanja o tome kako će biti tu za sve koji će pomoć trebati, ne znače trenutačno puno onima kojima već stižu višestruko veći računi za plin i struju. Za neke će to značiti i zatvaranje jer ne vide drugo rješenje.
Koronu, zatvaranje i smanjen promet Iva Čajko, vlasnica tri frizerska salona, nekako je i preživjela. Taman kad se posao ponovno zahuktao i vratio na stare staze, počeli su stizati veći računi.
“Ja se ne usuđujem uopće brojati, ja to nisam brojala, stvarno nisam koliko je to novaca”, kazala nam je Čajko.
Da izračuna, došla bi do iznosa od nekoliko tisuća kuna više za plin i struju za tri poslovna objekta.
Na pitanje je li se sada ova kriza energenata prelila i na nju, spremno odgovara – jako.
“To je još jedan dodatni namet i ne znam kad je kraj tome. Nije samo to, sve je poskupjelo. Znači, moramo i dići plaće, sve, sve moramo…”, nabraja Čajko.
Obveze će morati podmirivati, ali pitanje je kako. I da podignu cijene usluga, nije dovoljno. Za mnoge bi obrtnike stoga ova zima mogla biti posljednja radna.
“Zatvaranje nije rješenje”
“Ako će se sve prebaciti na gospodarstvo, obrtništvo, onda smo definitivno u velikom problemu. Ja uvijek velim da su obrtnici najžilaviji dio društva, i kad je dobro, i kad je loše, oni su tu, rade. Moramo naći neko rješenje jer rješenje da se zatvaraju obrti i poduzeća nije rješenje”, poručuje Mirza Šabić iz Obrtničke komore Zagreb.
Mnogi među njima poprilično su se iznenadili kad su im ovih dana pristigli novi ugovori od Gradske plinare, skupa sa zadužnicama za osiguranje naplate. Obrtnici nezadovoljni, Plinara kaže – ništa neobično. Devet tisuća zadužnica poslano je poslovnim korisnicima, pobune ne očekuju.
“Ja ne bih rekao da će biti nezadovoljni, znate, možda zbog toga što je to… znate, ja neću reći da je to neka novina jer uobičajena je praksa među poslovnim ljudima, poduzetnicima da se na neki način ugovor, pogotovo kada ima financijske klauzule, da se kao dodatni osigurač stavlja zadužnica”, kazao je za N1 Davor šestan iz Gradske plinare Zagreb.
Zadužnice se izdaju prema prosjeku potrošnje tijekom dva mjeseca – od 500 do 2000 eura. Ali kažu, tko plaća na vrijeme, ne mora se bojati njene aktivacije. Iako uobičajen način poslovanja, za Plinaru je ovo ipak novost.
“Ovo je prvi puta da uvodimo zadužnice, ali do sada ni ovakva situacija na međunarodnom plinskom tržištu nije bila. To je samo osigurač da će računi biti plaćeni”, dodaje Šestan.
Ovakvu situaciju ne pamte ni u Nogometnom klubu Mladost Buzin. Računi šokiraju. Onaj za srpanj ove godine čak je četiri puta veći od prošlogodišnjeg – više od 11 tisuća kuna. Plin su prije godinu dana plaćali 4500 kuna, danas računi iznose i do 24 tisuće. Njima neizdrživo.
“To je jako teško. Svi mali klubovi su već više godina na rubu, znači na rubu opstajanja. Mi to ne možemo preživjeti na ovakav način. Hoće li se to slomiti preko djece, da podignemo toliko članarine, što je u principu i nemoguće jer onda će nam se djeca ispisati iz sporta”, govori nam predsjednik NK Mladost Buzin Mario Ban.
Vlada na potezu
Mjera još ni nema, potpredsjednik SDP-a misli da Vlada već kasni.
“Ona bi trebala unaprijed raditi određenu strategiju i razmišljati što će se dogoditi za 6 mjeseci, što će se dogoditi za 12 mjeseci i sad već pripremati mjere. Nego, Vlada čeka da se nešto dogodi, onda ona ide u intervenciju, a već su prošla dva, tri mjeseca”, kazao je saborski zastupnik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić ističući da treba tražiti dugoročna rješenja.
Ekonomski analitičar Andrej Grubišić predlaže smanjenje opće stope PDV-a.
“Kada bi se smanjila opća stopa PDV-a i trošarina, samo jedan postotni bod PDV-a je milijarda, dvije kuna. Pa onda vi i ja, i svatko drugi tko eventualno gleda, neka sam odluči da li će taj višak novca koji mu ostaje, na koji nije mogao do jučer računati, potrošiti jednim dijelom na drugačiju košaricu koju troši, više na benzin, manje na ovo… Neka svatko odluči za sebe”, poručuje Grubišić.
A troškova je toliko da ne bi bilo teško odlučiti. Dok se čekaju Vladini paketi pomoći, koji će obećavaju biti dostupni svima kojima su potrebni, građani i gospodarstveni strepe od nesigurne jeseni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!