Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago pale, a u fokusu ulagača su kvartalni poslovni rezultati europskih kompanija.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,1 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,13 posto, na 7.208 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,16 posto, na 15.491 bod, a pariški CAC 0,14 posto, na 6.660 bodova.
U fokusu ulagača su poslovna izvješća europskih kompanija.
Francuski proizvođač luksuznih proizvoda Kering grupa i nizozemski proizvođač čipova ASML izvijestili su o slabijim rezultatima nego što se na tržištu očekivalo.
Cijena dionice Keringa pala je 4, a ASML-a 3 posto.
S duge strane, porasla je cijena dionice Nestlea, nakon što je taj švicarski proizvođač prehrambenih proizvoda u trećem tromjesečju ostvario bolje rezultate nego što se očekivalo.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,65 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu porasle između 0,5 i 1,2 posto. U Šangaju i Južnoj Koreji indeksi, pak, stagniraju.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu se nakon pet dana rasta S&P 500 indeks primaknuo svojoj rekordnoj razini, dosegnutoj početkom rujna, na samo 0,4 posto.
Dobro raspoloženje na najvećoj svjetskoj burzi zahvaljuje se optimizmu ulagača zbog dobrih poslovnih rezultata kompanija.
Većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile rezultate, izvijestila je o većim zaradama nego što se očekivalo.
Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija i banaka iz sastava S&P 500 indeksa u trećem kvartalu porasle oko 32,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije tjedan dana očekivali rast od 29,4 posto.
To bi trebao biti još jedan snažan kvartal po pitanju zarada, no ulagači se plaše da su povišena inflacija, visoke cijene energenata i poremećaji u nabavnim lancima povećali troškove poslovanja i negativno utjecali na rezultate kompanija.
„Još početkom mjeseca na tržištima se sa zabrinutošću pričalo o stagflaciji, no sada je pesimizam splasnuo. Rast tehnoloških i sličnih dionica pokazuje da su ulagači optimistični u vezi predstojećih poslovnih izvješća kompanija”, kaže Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!