Europske burze na najvišim razinama u godinu dana

Ekonomija 15. velj 202110:19 0 komentara
Pixabay

Na europskim su burzama cijene dionica u ponedjeljak dosegnule najviše razine u godinu dana, što se zahvaljuje optimističnim očekivanjima da će se oporavak globalnog gospodarstva ubrzati.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,6 posto, dosegnuvši najviše razine u godinu dana.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao je 1,05 posto, na 6.658 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,40 posto, na 14.103 boda, a pariški CAC 0,50 posto, na 5.733 boda.

Najviše su jutros porasle cijene dionica u rudarskom sektoru, a prate ga financijski i energetski.

To se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima niza kompanija, a ulagače su ohrabrile i vijesti o napretku u distribuciji cjepiva protiv covida-19, kao i padu broja novozaraženih, pa se nadaju skorašnjoj normalizaciji društvenog života i ubrzanju oporavka gospodarstava od koronakrize.

Podršku tržištima pružaju i novi rekordni dosezi burzovnih indeksa na Wall Streetu u petak, koji već tjednima rastu zahvaljujući nadi ulagača da će američki Kongres uskoro prihvatiti prijedlog predsjednika Joea Bidena o dodatnom paketu fiskalnih poticaja gospodarstvu vrijednom 1.900 milijardi dolara.

No, očekuje se da će danas obujam trgovanja biti skroman jer se zbog praznika ne radi u SAD-u, a već se neko vrijeme zbog lunarne nove godine ne radi ni na kineskim tržištima.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,6 posto i dosegnuo novu rekordnu razinu.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skočio 1,9 posto, na 30.084 boda.

Tako se Nikkei, po prvi put nakon 30 godina, probio iznad razine od 30.000 bodova, unatoč usporavanju oporavka gospodarstva od koronakrize.

Jutros je, naime, objavljeno da je treće po veličini svjetsko gospodarstvo u posljednjem lanjskom kvartalu poraslo 12,7 posto po anualiziranoj stopi, koja pokazuje koliko bi BDP porastao u godinu dana (četiri tromjesečja) kada bi u svakom tromjesečju rastao po istoj stopi po kojoj se povećao u tom tromjesečju u usporedbi s prethodnim.

To je drugo tromjesečje zaredom kako je gospodarstvo poraslo, i to više od očekivanja analitičara, koji su u prosjeku procjenjivali da je BDP porastao 9,5 posto.

No, to je sporiji rast u odnosu na prethodno tromjesečje, kada je BDP skočio za 22,7 posto po anualiziranoj stopi.

Unatoč snažnom rastu u posljednja dva lanjska tromjesečja, u cijeloj prošloj godini japansko je gospodarstvo zbog izbijanja pandemije koronavirusa palo 4,8 posto, što je prvi godišnji pad BDP-a od 2009.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!