Novom uredbom Vlade cijene goriva dodatno su snižene. Litra benzina sada košta 11,19 kuna, a litra dizela 12,12 kuna. Evo koliko litara benzina može se kupiti s prosječnom hrvatskom plaćom, usporedno s drugim zemljama.
Na vrhu tog popisa nalaze se Amerikanci, koji si prosječnom plaćom mogu priuštiti 3080 litara benzina. Slijede ih Švicarska i Luksemburg, koji mogu kupiti 2672 i 2388 litara, piše Dnevnik.hr.
Hrvati se nalaze pri dnu tog popisa, budući da prosječnom hrvatskom plaćom može kupiti samo 549 litara benzina. Ispod nas se nalaze Litva, Latvija, Slovačka, Mađarska, Turska, Rumunjska i Bugarska.
Ovi podaci pokazuju da Amerikanci s prosječnom plaćom mogu kupiti osam puta više benzina od Bugara, i gotovo šest puta više benzina od Hrvata. Od zemalja u kojima su cijene goriva značajnije utjecale na životni standard, Hrvati mogu kupiti gotovo dvostruko više goriva od Bugara.
Niže cijene
Po podacima s tražilice cijena goriva Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, cijena osnovnog eurosupera 95 na benzinskim postajama Ine, Petrola, Croduxa, Tifona i još nekih distributera od utorka je 11.19 kuna.
Promijenila se i cijena osnovnog eurodizela, koji na postajama od danas stoji 12.12 kuna, a za lipu je niža i cijena plavog dizela, koja iznosi 8.49 kuna po litri.
Uz osnovni eurosuper 95 i eurodizel, od jutros su ponovno niže i cijene nekih derivata s dodanim multifunkcionalnim aditivima i tzv. premium goriva. Tako Ina od utorka za litru goriva eurosupera 100 sada traži 13.06 kuna, a bio je na 13.17 kuna.
Inin eurosuper 95 class plus od danas se prodaje po 12.55 kuna po litri, a eurodizel class plus po 14.25 kuna. Crodux za eurosuper 100 traži 13.36 kuna, kao i prošloga tjedna, a tako je i za Petrolov Q Max eurosuper 100
Na Tifonu, pak, litra eurosupera 100 stoji 13.39 kuna ili 10 lipa manje nego dosad. Kod Tifona eurodizel premium stoji 14.69 kuna, kao i dosad, a nije mijenjana ni cijena Croduxovog eurodizel MaxPowera, koji se prodaje po 14.48 kuna, kao ni Petrolova Q Max eurodizela, koji se također prodaje po 14.48 kuna.
Najviše maloprodajne cijene propisane Uredbom primjenjuju se samo za naftne derivate bez dodanih multifunkcionalnih aditiva (eurosuper 95, eurodizel, plavi dizel), dok se za benzine s više oktana te sva tzv. premium goriva cijene i dalje mogu formirati slobodno.
Na naftnim tržištima cijene barela nafte klize
Na naftnim tržištima cijene barela nafte klize jer potencijalno izbijanje recesije u globalnom gospodarstvu smanjuje izglede za potražnju.
Tako se jutros barelom nafte Brent na londonskoj burzi trguje po 1 posto nižoj cijeni od 94 dolara, nakon što su se u ponedjeljak cijene već spustile na najnižu razinu od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače. Istodobno, barel WTI-ja na američkom tržištu pojeftinio je 0.7 posto, na 88.8 dolara za barel.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!