Izloženost sektora financijskih usluga sistemskim rizicima smanjila se u prvih devet mjeseci ove godine, no ti rizici su i dalje povišeni, ocjena je sa sjednice Savjeta Hanfe održane u ponedjeljak.
Članovi Savjeta Hanfe razmatrali su i ključne komponente održivog financiranja i ESG čimbenike, distribuciju udjela u UCITS fondovima u poslovnicama banaka i aktualnosti na tržištu kapitala, priopćeno je iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).
Kako je istaknuto, ukupna ocjena sistemskih rizika sektora financijskih usluga smanjena je u prvih devet mjeseci 2023., no i dalje se nalazi u zoni povišenih sistemskih rizika.
“Inflacija je blago usporila, a povoljni uvjeti na tržištu rada doprinijeli su smanjenju sistemskih rizika u makroekonomskom okružju. Pristupanje Hrvatske europodručju smanjilo je valutni rizik i ukupnu izloženost sektora financijskih usluga sistemskim rizicima te se pozitivno odrazilo na kreditni rejting RH, a koji su sredinom 2022. i po okončanju postupka pristupanja europodručju poboljšale sve tri agencije. U okolnostima visokih makroekonomskih, monetarnih, financijskih i geopolitičkih rizika glavni rizici za domaći sektor financijskih usluga i dalje su kamatni i tržišni rizici”, navodi se.
Održivo financiranje imperativ današnjice
Pri razmatranju aktualnih događanja na području održivog financiranja, na sjednici je istaknuto da je takvo financiranje postalo imperativ današnjice te ima ključnu ulogu u dugoročnoj zaštiti tržišta i društva.
Ono ne podrazumijeva samo “zeleno” financiranje nego i proces razmatranja i uzimanja u obzir okolišnih, društvenih i upravljačkih (ESG) čimbenika prilikom donošenja odluka o ulaganju te zahtijeva nove pristupe i strategije u osiguranju održive budućnosti, napomenuto je.
Također, članovi Savjeta upoznati su i s uočenim izazovima s kojima se u kontekstu ESG-a susreću društva na tržištu osiguranja. Naime, od ukupno osam društava za osiguranje koja u portfelju imaju investicijske proizvode osiguranja, samo se kod dva proizvoda promiču okolišna i društvena obilježja, a nijedan proizvod na hrvatskom tržištu nema za cilj održivo ulaganje.
“Neovisno o kompleksnoj i opsežnoj regulativi koja obuhvaća mnoge poslovne procese društava, a koja se konstantno nadopunjava i razvija, Hanfa će dodatno poticati društva na održiva ulaganja i razvoj proizvoda usmjerenih prema održivosti”, navodi se.
Na sjednici je bilo riječi i o aktualnostima na tržištu kapitala i istraživanju o stanju tržišta kapitala koju je izradila CFA Udruga Hrvatska. Temeljem istraživanja radi se na strategiji, a kao ključne promjene potrebne za razvoj predlažu se porezne reforme, kategorizacija tržišta kao “emerging marketa” te uvođenje investicijskih računa s poreznim poticajima za ulagatelje, napisali su iz Hanfe.
Hrvatski mirovinski sustav dobio pozitivnu međunarodnu ocjenu
Članovima Savjeta prezentirana je i analiza hrvatskog mirovinskog sustava prema Mercer CFA Institute Global Pension Indexu, prema kojem je hrvatski mirovinski sustav dobio ocjenu C+ (raspon od A do E).
Ocjena C+ odgovara procjeni po kojoj sustav ima dobre postavke/regulativu, ali ima i velike rizike i nedostatke koje treba riješiti. Bez poboljšanja njegova učinkovitost i dugoročna održivost mogu se dovesti u pitanje.
Ukupna ocjena sastojala se od procijene triju kriterija – adekvatnosti, održivosti i integriteta.
U pogledu adekvatnosti i održivosti, izvijestili su iz Hanfe, Hrvatska stoji nešto slabije u odnosu na kriterij integriteta, u kojem se ocjenjuje cjelovitost i pouzdanost sustava na temelju regulacije, načina upravljanja, zaštite, transparentnosti i troškova poslovanja.
Pritom, Hrvatska je uz Poljsku jedina srednje europska zemlja koja je razmatrana u ovoj analizi te je prema svom poretku u rangu nekih drugih zapadnoeuropskim zemljama poput Francuske i Španjolske te ispred Italije, Austrije i Poljske.
“Članovi Savjeta zaključili su kako je prema Mercerovoj ljestvici hrvatski mirovinski sustav dobio pozitivnu međunarodnu ocjenu”; priopćila je Hanfa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!