Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić analizirao je u N1 Studiju uživo aktualnu energetsku krizu.
Upitan hoće li Vladine mjere koje su zasad poznate biti dovoljne za preživljavanje, Pudić je istaknuo da treba naći najbolji omjer poticaja kako ne bi otišli u bespotrebnu potrošnju plina.
“Cijene plina su danas skočile dosta u odnosu na prošli tjedan s obzirom na to da je došlo do prekida isporuke na Sjevernom toku 1. Naravno da EU nije povjerovala u obrazloženje Gazproma da će opskrba biti nastavljena nakon što se poprave kompresori te poduzima određene mjere. U ovom trenutku je najvažnije donijeti dobre mjere koje će biti poticajne za uštedu energije i koje bi dovele da država ostvari najveće koristi uz najmanje subvencije, jer ako su subvencije veće nedostajat će nam na drugim područjima – zdravstvu, školstvu, mirovinskom sustavu…”, kazao je Pudić.
Procjenjuje da će cijene plina ove zime varirati kao i do danas.
“One su jednom trenutku bile 100 eura po MWh, u drugom 300 eura po MWh, danas su 240 eura po MWh. Variraju iz dana u dana ovisno o situaciji na terenu u Ukrajini ili o trenutnoj potražnji plina na tržištu. Danas smo došli do toga da niti jedno trgovačko društvo ne može planirati nego troškove prebacuje na cijenu proizvoda”, kaže Pudić.
Međutim, upozorava da se troškovi ne mogu unedogled prebacivati na cijenu proizvoda.
“Kod visokih cijena, imamo situaciju da će mnogi stati s proizvodnjom jer je nemoguće prebaciti te troškove na krajnju cijenu proizvoda. Doći će do smanjenja potražnje, a kada se smanji potražnja, past će i proizvodnja”, pojašnjava Pudić.
Pljačka Ine
“Teško mi je uopće komentirati, ovakve stvari nisu nikome prihvatljive nikome. Znamo da u sličnim poremećajima na tržištu mnogi koriste priliku za vlastite interese. Ovdje je kod plina takva situacija da je došlo do velikih promjena i ne znam kako je bilo moguće da se na taj način dođe do velike pljačke ovih razmjera”, kazao je pa nastavio:
“Pretpostavio bih da direktor mora donositi na operativnoj razini nekakvu odluku, ali se postavlja pitanje može li o takvim razlikama u cijeni. Ako je danas cijena 70 eura, mogu li prodati taj plin po cijeni od 20 eura?”
Ne isključuje da postoji mogućnost da je bilo i drugih takvih ugovora s mađarske strane pa se direktor vodio takvom politikom.
“Vjerujem da će istražitelji utvrditi sve kada pročešljaju sve ugovore”, rekao je.
Nužne mjere štednje plina
Smatra da apsolutno trebamo ići u ozbiljnije mjere štednje energije jer to će utjecati i na državni proračun.
Na pitanje je li izvjesno pribjegavanje mjerama da, primjerice, zaposlenici u državnoj administraciji rade od kuće i da se tako uštedi na grijanju, Pudić je kazao:
“Apsolutno je pandemija promijenila način upravljanja i rada u državnim firmama, ali i privatnim kompanijama. U puno slučajeva imamo rad od doma, to bi bila jedna od logičnijih situacija”, rekao je.
Smatra racionalnim plan da EU postane neovisna o ruskom plinu do 2030.
“Razdoblje od osam godina je sasvim pristojno ako se odmah krene s mjerama te ako se razmišlja i o drugim vrstama fosilnih goriva. Moramo znati da je Rusija ta koja je nabavljala fosilna goriva i da si je Europa zacrtala mjere energetske neovisnosti od fosilnih goriva do 2050. Ako se krene u oba pravca raditi, ako se privremeno uključe i termoelektrane na ugljen i nuklearne elektrane, to bi nadomjestilo jednu količinu električne energije, gdje se koristio plin za proizvodnju struje, a taj bi se plin koristio za industriju i kućanstva”, kazao je Pudić.
Međutim, dodaje da je upitno hoće li se krenuti u tom smjeru odmah i hoće li sve članice biti suglasne.
“Prioritet je izgradnja LNG terminala. Treba tražiti i pouzdanog dobavljača s nižim cijenama. Pretpostavljam da će se u takvoj situaciji javiti višak prirodnog plina u Rusiji koja će također krenuti s njegovim izvozom i naći će sebi tržište. Doći će do samopreslagivanja i putevi će biti slobodniji pa bi cijena energije trebala pasti”, mišljenja je Pudić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare